RetroAge Artykuł, Poradnik techniczny Porównanie konsol DS – DS Lite
ArtykułPoradnik techniczny

Porównanie konsol DS – DS Lite

Loading

Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie różnic czytelnikom pomiędzy dwoma konsolami, a mianowicie Nintendo DS [2004] i Nintendo DS Lite [2006].

Od czego tu zacząć? Hm… na pierwszy rzut oka rzuca się różnica w kształcie, Nintendo DS Lite jest o około 42 % mniejszy od swojego starszego 'brata’. Obudowa DS Lite wykonana jest ze szklano – białego tworzywa [chyba plastik]. Jest prosta i bardzo atrakcyjna.

Po otworzeniu i uruchomieniu mamy możliwość regulacji podświetlenia:
– w Nintendo DS dostępne jest – włączenie bądź wyłączenie podświetlenia,
– w Nintendo DS Lite dostępne są 4 tryby podświetlenia.

Konsolę Nintendo DS Lite trzyma się odrobinę inaczej aniżeli Nintendo DSa. Jako, że jest lżejsza nie trzeba mocno 'dusić’ konsoli jak robiłem to z DSem. Oglądając kilka testów w zachodnich serwisach zauważyłem, że często powtarzał się problem z trzymaniem konsoli i jej ostrymi krawędziami.
Ja z tym problemu nie miałem. Jedynie nowy stylus denerwował mnie pierwszego dnia. Jakiś taki dziwny, gruby, przypominający długopis. Nawet nie sądziłem, że tak szybko można się do niego przyzwyczaić.
Wystające kartridże GBA też nie są problemem gdyż w tym miejscu gdzie umieszczona jest gra GBA nie trzymamy palców.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć porównawczych.

Podświetlenie
Poniższe zdjęcia przedstawiają stopnie podświetleń obu konsol. Pierwsze zdjęcie wykonane jest w pomieszczeniu, w którym tylko konsole były jedynym oświetleniem. Zdjęcia 2 – 6 wykonane są z jednym małym oświetleniem w pomieszczeniu

Wyświetlacz
Pomijając fakt, że Nintendo DS Lite ma 4 stopnie podświetlenia ekraniku skupię swoją uwagi tylko na jakości wyświetlacza. Na poniższych zdjęciach można zauważyć, że jakość kolorów jest znacznie lepsza na konsoli DS Lite. W niektórych miejscach to nawet by się człowiek nie spodziewał, że jest takie zróżnicowanie. Kąt patrzenia w konsoli DS Lite jest znacznie większy niż w konsoli DS.
Porównanie konsol DS – DS Lite

Wygląd zewnętrzny
Jak widać na poniższych zdjęciach Nintendo DS Lite jest mniejszy i chudszy. Nintendo DS Lite waży mniej niż Nintendo DS o ok. 57 gram.

Klawisze
W DS lite zmieniony został układ niektórych klawiszy, krzyżak [D-PAD] został zamieniony na mniejszy i wykonany został z bardziej przyjaznego dla użytkownika materiału. Przyciski START i SELECT zmieniły swoje miejsce [z góry na dół]. Przycisk POWER z dolnej części konsoli powędrował na bok i zamieniony został na suwak.

Kartridże z konsoli Game Boy Advance
W DSie pasują idealnie, w DS Lite kartridż wystaje około 1 cm. Nie przeszkadza to w użytkowaniu gdyż nie ma potrzeby trzymania tam palców.

Stylus
Obie konsole posiadają miejsce na Stylus, służący do komfortowej gry. Stylus DSa jest mniejszy i cieńszy, i niestety mniej wygodny. Umieszczony jest od góry konsoli, a jego długość wynosi około 7,5 cm. DS Lite posiada większego i grubszego stylusa, który jest bardziej komfortowy w użyciu. Długość jego wynosi ok. 8,7 cm. Stylus umieszczany jest z boku konsoli.
Uwaga: Stylus do DS Lite ma odrobinę większy rysik niż rysik od DSa, co jest czasem nieprecyzyjne [np. w grze Meteos]

Slot 2
W DS slot 2 był nieosłonięty co mogło spowodować dostanie brudu, kurzu do wnętrza konsoli. DS Lite posiada zatyczkę, która idealnie wypełnia tą przestrzeń zapewniając wygodę użytkowania i większe bezpieczeństwo konsoli przed zakurzeniem [Game Pak Slot Cover]

Mikrofon
Zmieniło się umiejscowienie mikrofonu, w DSe znajdował się w dolnej części po lewej stronie. W DS Lite mikrofon umieszczony został po środku, w miejscu połączenia górnej części z dolną częścią konsoli.

Wynik porównania
Wybór jest oczywisty – DS Lite – dla wygody, przyjemności, zabawy …

Wszelkie pytania dotyczące DS Lite prosiłbym o kierowanie bezpośrednio na forum do działu DS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.