RetroAge Artykuł, Recenzja Profesor Layton i Wieczna Diwa
ArtykułRecenzja

Profesor Layton i Wieczna Diwa

Loading

Profesor Hershel Layton to bohater serii gier przeznaczonych na mobilne platformy Nintendo – DS i 3DS. Wyjątkowo jeden z odcinków serii został wydany w formie anime – Professor Layton and Enternal Diva . Zapraszam do krótkiego acz nietypowego artykułu publikowanego na łamach Retroage.

Fabuła

Professor archeologii na uniwersytecie Gressenheller – Hershel Layton tuż po rozwiązaniu sprawy z Last Specter (Specter Call), otrzymuję wstrząsającą wiadomość. Znana diwa Janice Quatlane informuje że jego była studentka, a jej najlepsza przyjaciółka Melina Whistler niedawno zmarła. Wkrótce potem spotkała dziewczynkę która twierdziła że jest Meliną , tym większe zaskoczenie zrobiła opisując wspólne sekrety. Szok nastąpił dopiero gdy mała przyznała że została obdarzona wiecznym życiem. Profesor wraz z listem otrzymuje zaproszenie na występ gwiazdy. Wybiera się tam wraz ze swoimi bystrymi asystentami młodym Lukiem Tritonem oraz Emmą Altavą. Ten z pozoru zwykły występ okazuje się wyzwaniem, którego zwycięzcy mają zostać obdarzeni życiem wiecznym. Czy to prawda? Ekipa Laytona postara się rozwikłać sprawę.

Subiektywnym spojrzeniem

Twórcy serii zaserwowali nam anime, tak naprawdę skierowaną do dzieci. Jak głosi kategoria wiekowa od 7 lat wzwyż. Całkiem ładna pod względem wizualnym, nie odbiega od animacji tworzonych na łamach gier z serii. Trzeba jednak pamiętać że historie opowiadane w grach były wplątane w mnóstwo zagadek które gracz musiał rozwiązać (tutaj mamy do tego pewne nawiązanie). Ten fakt sprawia że ciężko oczekiwać po pełnometrażowym filmie, zaskakującej i wciągającej fabuły, nie mniej jednak poprowadzona jest ona w sposób prawidłowy. Mówiąc bardzo krótko „da się obejrzeć”. Poza tym fani serii mogą wypatrzeć kilka postaci, czy szczegółów bazujących na grach, np. „pandora box” z gry Professor Layton and Diabolical Box.

Ja swoją wersje otrzymałem na nośniku Blu-ray w wersji francuskiej. Jest tu również opcja językowa Polska. Ograniczona do przetłumaczonego menu oraz napisów. Mimo wszystko dobre i to. Menu proste, trzy opcje – film, język, wybór epizodu. Film zdecydowanie dla fanów serii lub dla ich latorośli.

Inne wydania

Angielskie wydanie zostało dubbingowane, i wydane w dwóch sporych pakietach. Pierwszy „Combo” płyta Blue-ray + DVD i wydanie kolekcjonerskie wzbogacone dodatkowo o 630-stronicowy scenorys. W Japonii wydano także dwie płyty ze ścieżką dźwiękową gry: „The Eternal Diva: Janice Quatlane” oraz „Professor Layton and the Eternal Diva Original Soundtrack”. Film najpóźniej dotarł do USA, i jego wydanie jest identyczne z wydaniem UK.

Premiera:
19 Grudzień 2009 (Japonia)
18 Październik 2010 (UK)
8 Listopad 2011 (USA)

Obraz: 16:9
Dzwięk: DTS 5.1
Czas trwania: 99 minut

Główne role:
Proffesor Layton – Yo Oizumi (Jp) Christopher Robin Miller (Eng)
Luke Triton – Maki Horikita (Jp) Maria Darling (Eng)
Emmy Altava – Saki Aibu (Jp) Emma Tate (Eng)
Jean Descole – Atsuro Watabe (Jp) Jonathan Keeble (Eng)

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.