KonsolaPlayStation

PSOne

Loading

PSone (często nazywana jest jeszcze jako PSOne, PS one lub PS1) wydana została 7 lipca 2000 roku. Jest to mniejsza wersja konsoli do gier Sony PlayStation (PSX).

PSone zarówno jak jej poprzednik PSX zapisuje dane na przenośnych kartach pamięci. Konsola PSone należy do V generacji konsol (era 32-bit/64-bit), nośnikiem danych jest płyta CD. Do konsoli możemy podłączyć dwa kontrolery i dwie karty pamięci.
Sony wydało także montowany z tyłu konsoli ekran 5″ LCD, który przeznaczony był przede wszystkim do używania konsoli w samochodzie.
Z uwagi na fakt iż konsola posiada wbudowany chip regionalny, uruchamianie japońskich i amerykańskich płyt z grami na konsoli europejskiej nie jest możliwe.
Aby uruchomić gry z poza regionu europejskiego należało wmontować specjalny chip, który łamał tą zasadę, a dodatkowo uruchamiał gry ze nagrane na zwykłe płyty CD. W tym miejscu należałoby dodać, że wielkim problemem Sony było od zawsze piractwo, które znacznie zmniejszało dochody z wydawanych gier. 23 marca 2006 roku produkcja konsoli PlayStation przez firmę Sony została oficjalnie zatrzymana.

Można zadać pytanie: czemu Sony osiągnęło sukces? W okresie kiedy konsola została wypuszczona na rynek było wiele innych konkurencyjnych konsol, które nie osiągnęły tak wielkiego sukcesu jak PS. Na pewno bardzo dobra jakość dźwięku i możliwość dłuższej gry stały się częścią sukcesu firmy. Najwidoczniej ludzie byli znudzeni grami na kartridżach chodź z drugiej strony nośnik CD w przypadku Sony okazał się bardzo awaryjny. Konsola ma problemy z czytaniem płyt, które są porysowane.
Wraz z zakupem otrzymywaliśmy konsolę PSone, 1 pada Dualshock, zasilacz i kabel do TV.

Procesor: MIPS R3000A (R3051) 32bitowy chip RISC, 33,8688 MHz
Chip wyprodukowany został przez LSI Logic Corp. używając technologii na licencji SGI Grafika:
Maksymalna ilość kolorów: 16,7 miliona
Rozdzielczość: od 256×224 do 640×480
Głębia koloru: maksimum 24 bity
Dźwięk: 24 kanałowy ADPCM
Pamięć RAM:
Główna: 2 MB
Video: 1 MB
Audio: 512 KB
Bufor CD-Rom: 32 KB
Karty pamięci PlayStation mają od 128 KB pamięci w EEPROM
CD-ROM: podwójna prędkość, z maksymalnym przesyłem danych 300 KB/s, zgodność z XA Mode 2, CD-DA (CD-Digital Audio)
Wymiary: 38 mm x 193 mm x 144 mm (wysokość x szerokość x głębokość)

Autor

Komentarze

  1. Recenzja wprowadza w błąd. Osoba nie wtajemniczona pomyśli że to zupełnie inna maszyna niż PSX. Jak można było nie wspomnieć o powstaniu tej maszynki. O szale jaki wywołała. Pocztkowej cenie w Polsce (2799zł w 1996 roku – pamiętam jak dziś). Chyba jedyny sprzęt w historii elektronicznej rozrywki którego możliwości zostały wykorzystane w 101%, o obozach które podzieliły graczy na dwa klany i pierwszy raz nie była to Sega obok Nintendo, o tym że udowodbila na świecie że konsola nie jest wytworem dla dwu palczastych kretynow! ( TAK koledzy, kiedys takie panowało przeświadczenie na zachodzie o konsolowcach) no i o fenomenalnej grafice 3D oraz psujacych się laserach…
    mógłbym tak dluuuugo i wiele…

    Może dlatego tak się unioslem bo byłem świadkiem tego „wydarzenia”:-)
    Pozdro!

  2. Drogi gosciu co to nawet sie nie zarejestrowales (zebysmy mogli poznac Twoj nick) – mysle ze troche sie zagalopowales.
    1. Recenzja nie wprowadza wcale w blad – przeczytaj drugie zdanie recenzji.
    2. PS One w 1996 roku? Teraz to ci sie cos mocno pomieszalo w glowie 😀 – pierwsze zdanie recenzji wyraznie sugeruje ze wydano ja dopiero w 2000 roku!
    3. Kolegami bedziemy dopiero jak zarejestrujesz sie, napiszesz kilka postow na forum i dasz sie poznac blizej 🙂
    4. Fenomenalna grafika 3D w 2000 roku? eeee… zobacz co prezentowaly w tym okresie inne konsole (PS2, DreamCast).
    5. PS One i psujace sie lasery? To jakas bujda na resorach 😛
    6. My rowniez bylismy swiadkami tego wydarzenia – wszyscy redaktorzy jak jeden maz – z bardzo prostej przyczyny, bo zdecydowana wiekszosc ekipy to osoby po ok 30 lat a czesto i wiecej
    7. Tak sobie mysle ze pewnie wszystko co napisales – pisales z mysla o Sony PlayStation (A nie PS One), a to przeciez artykul o PS One, wiec… chyba nie trafiles z tymi gorzkimi zalami w ten artykul co chciales.
    8. Napisales ze moglbys tak dlugo – toz to dobra nowina – nic nie stoi na przeszkodzie abys napisal artykul na retroage o Sony PlayStation (bo takiego akurat nie ma jeszcze). Serdecznie zapraszamy do wspolpracy… Jak bedziesz chcial to Ci nawet zdjecia konsoli porobie i wrzuce, bys mogl sie spokojnie skupic na pisaniu.

  3. WHAT? 2799 zl? chyba cos cpales… w dniu premiery kosztowalo 300$ co przy tamtejszym kursie dolara dawalo 750 zł… w 98 kupilem za 699zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.