"Nowy" Secret Service

Utworzono: 4 października 2014
Autor: Baieros, tbxx
Odsłon:

3324

Dzięki ofiarności przepełnionych nostalgią za starymi dobrymi czasami fanów objawienie polskiej prasy komputerowej "Secret Service" powróciło do życia. Czy reanimacja się udała? Dwie recenzje, dwa różne spojrzenia oraz dwa różne wydania (kioskowe i specjalne). Odhibernowany klasyk czy pieniądzożerne zombie? Zapraszamy...

 

WYDANIE KIOSKOWE
WYDANIE SPECJALNE

 

Zna się ktoś na CPR? Może ktoś ma defibrylator? Nie? To może przynajmniej pieniądze? Nic tak nie cuci zmarłego od 13 lat jak pieniądze Panie! Oto nastał 30.09.2014 i tym samym pierwszy dzień dostępności ożywionego Secret Service na półkach sklepowych. Ściśle tajne źródła podają, że dla niektórych kiosków szczególnie w małych miejscowościach nakład 50 000 sztuk mógł nie wystarczyć. Jednak z tego co mi wiadomo, w każdym empiku znajdziecie świeżo wskrzeszone Zombie, a może potwora Frankensteina?

Pierwszy kontakt wzrokowy z nową okładką i.... Co to za dziwna biała ramka? Ktoś zrobił za duże spady? Góra jakby lekko znajoma, w nagłówku na ostatniej pozycji jest retro, w towarzystwie przekrojów, recenzji, wywiadów i felietonów. Chwila mija, biorę do ręki, okładka z dobrego jakościowo, grubszego papieru, nie żadna Pani Domu, no ale za 14,50 zł musi to jakoś się prezentować. Po kilku skokach dużej rączki Myszki Mickey na moim zegarku, przełknąłem "x" lat nostalgii i pogodziłem się z nową obwolutą, która do starej się nie umywa, ale zła nie jest. Pewnie chodziło o świeży start i trafienie do nowych czytelników... A kogo ja oszukuję! I tak przy każdym zakupie będę zamykał oczy i przerabiał w głowie okładkę na starą grafikę 😉

Przewertowawszy reklamy na pierwszych stronach nie da się nie wspomnieć o strasznym zdjęciu Micza, na prawdę człowiek znacznie lepiej wygląda na żywo i ktoś mu tu krzywdę zrobił. Szybko jednak wzrok ucieka na znacznie ciekawsze jawiące się pixele z przekrojów UFO, Wolfensteina czy Hansa Klossa. Szczerze powiedziawszy po zobaczeniu tych pięknych obrazków i RETRO w spisie treści chciałem od razu przejść do dania głównego! Jednak ćwiczenia dawno zagubionej samokontroli u mnie procentują, postanowiłem dać szansę całej zawartości i podsycić apetyt przystawką.

Pierwsze strony numeru 97 Secret Service odsłaniają przed nami relację z Gamescom, tajemnicę co robił Piotr Mańkowski z szefem Sony, dowiemy się o istnieniu latających dzikich wieprzy w Warszawie, zobaczymy co George Lucas trzyma w szafie, czy ma odpowiednio miękkie fotele oraz czy aby na pewno E.T. wrócił do domu. Jeśli jeszcze byłoby nam mało informacji i podróży to polski murarz pokaże nam jak się bawią szwedzkie rodziny w weekend. Wszystko przyjemnie się czyta i jest okraszone mniej lub bardziej ładnymi zdjęciami, ale wciąż burczy mi w brzuchu.

Dalsze wertowanie pachnących drukiem stron odsłania recenzje. Nie kręcą mnie nowe gry, więc o jakości tekstu ciężko mi się wypowiadać, trochę dziwi sam rozkład literek i screenów oraz czcionka. Wszystko wydaję się być mocno przestarzałe, a zmiana szaty graficznej miała być nibym tym skokiem w przyszłość. Niestety z takim balastem ciężko będzie się wybić. Na tle wszystkich opisów nowości wyróżnił się dość mocno tekst o Mercenary Kings, utrzymany w klimatach retro, a szczególnie podpisy screenów z wymyśloną fabułą! Wspaniałe nawiązanie do starych dobrych czasów Panie Zdan. Kolejne strony nakazują nam wyciągnięcie telefonów bo w dziale "Kieszonkowców" znalazły się tylko gry na IOS/Android... Może trochę naiwnie spodziewałem się czegoś co bardziej gra niż dzwoni np. PSP czy 3DS.

Koniec marudzenia bo przynieśli zupę! Doszedłem do stron o Wolfensteinie, artykuł opowiada zarówno o początkach jak i o najnowszej odsłonie. Trzeba przyznać, że z jednym drobnym przestojem całość czyta się bardzo przyjemnie i bez czkawki. Późniejsze przekroje są odrobinę mniej ciekawe, ale wciąż dobre z wyjątkiem tego o serii UFO, po którym następuje wywiad z ojcem serii, gdzie dublują się informacje. Dodatkowo sam artykuł to zbiór raczej słabo ubranych danych, który czyta się średnio. Ogólnie wywiady, felietony i przekroje jawią się jako najsmakowitszy punkt Secret Service po liftingu.

Pora na wywalczony w akcji na Polak Potrafi - KGB, którego pierwszy tekst powinien się znaleźć jako wstępniak pisma. Niestety na początku próżno szukać informacji o rezurekcji czy wsparciu tysięcy nostalgicznych rodaków, więc taki wstępniaczek sporo by wniósł.
"Supery" trochę czerstwe, ale pierwsze od 13 lat, więc trzeba poczekać na rozruszanie starych kości latającego konia. Bardzo miłym dodatkiem do herbaty jest historia jak tak na prawdę doszło do pomysłu ponownego startu Secreta, szczególnie część tekstu Pegaza.

Ooo jest i wspomniane w spisie treści danie główne - retro. Trzy recenzje i mini wywiad, ładnie uzupełniający recenzję Hansa Klossa z Dariuszem Żołną. Fakt przyjemnie się to czyta, czuć, że autorzy przyłożyli się i piszą z pasją, ale po ponad 90 stronach użytkowych gazety spodziewałem się trochę więcej staroci. Nie od dziś wiadomo, że bigos na obiad i piernik na deser im starsze tym lepsze. Kurde, a może bigos nie może być stary tylko kilka razy odgrzewany... To by wiele wyjaśniało.

Strony z reklamami w nowym Secret Service nie królują, mimo to trzech reklamodawców wpadło na pomysł wykorzystania nawiązań do przeszłości i tym samym zaserwowało wszystkim retrozgredom fajną dokładkę. MEGA pomysł! MSI pokazało nam czym zajmowali się kiedyś w latach świetności Amigi, a jak wygląda ich sprzęt dziś, TP LINK uraczył nas grafiką rodem ze Space Invaders, znakomicie wtapiając w screen gry swoje logo, a sklep Merlin stworzył Merille dinozaura e-commerce.

Reasumując, kupowałem Secret Service w ciemno jako wehikuł czasu do lat 90, a ostał mi się jeno sznur od kiełbasy. Retro Gamer, z którego autorzy mieli brać przykład to to nie jest. Może to i dobrze, czy pismo czysto retro miałoby szansę ukazać się w większej ilości niż 6 numerów? Czy ktoś by się tam chciał reklamować oprócz youtuberów? Może kiedyś się dowiemy, na razie pozostaje cieszyć oczy trochę innym podejściem do pisania i trochę większą ilością staroci niż kącik. Na pewno kupię kolejny numer, żeby śledzić rozwój akcji i postępy, a właściwie już to zrobiłem wspierając SS na Polak Potrafi 🙂

Baieros

 

Jeden komentarz dla “"Nowy" Secret Service

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie