RetroAge Recenzja, Game Boy James Bond 007
RecenzjaGame Boy

James Bond 007

Loading

Pod koniec ubiegłego wieku Nintendo dostało licencje na wydawanie gier związanych z uniwersum Jamesa Bonda. Do tego czasu jeszcze żaden tytuł o przygodach 007 nie spotkał się z dobrym przyjęciem zarówno fanów jak i krytyków. Otrzymanie licencji przez tak zasłużoną markę dla branży gier elektronicznych, jaką było wówczas i jest obecnie Nintendo, pozwalało sądzić iż światło dzienne ujrzą produkty godne agenta z podwójnym zerem. Tak też się stało i w 1997 roku powstały dwie gry oparte na tym kultowym cyklu. Był nim rewolucyjny FPS Goldeneye na N64 i RPG na przenośną konsole Game Boy – James Bond 007.

Ten drugi w przeciwieństwie do Goldeneye nie bazuję na żadnym konkretnym filmie z serii ale na wszystkich po trochu! Fani agenta z licencją na zabijanie odnajdą w grze mnóstwo nawiązań do poszczególnych obrazów i bezpośrednich odniesień, ponieważ podczas rozgrywki na naszej drodze stanie Oddjob i Jaws. Śledzący bacznie ekranowe przygody agenta zapewne od razu odkryją ich słabe punkty. Nie zabraknie również spotkań ze znanymi z serii – sprzymierzeńcami jak: M, Moneypenny i przede wszystkim Q w jego laboratorium.

Przygoda 007 zaczyna się w Chinach, zadanie polega na wykradnięciu dokumentów z sejfu i odpłynięciu łodzią motorową. Z pozoru proste zadanie jest nim tylko z początku, bowiem ukończenie tego etapu jak i pozostałych wiąże się z niezliczonymi rozmowami z miejscowymi, wykonywaniu powierzonych nam przez nich misji, odkrywaniem sekretnych przejść, używaniem gadżetów, broni palnej, a także stosowaniu walki wręcz. Zastanawiacie się pewnie jak to wszystko prezentuje się na małym ekranie Game Boya?

Grafika
Twórcy skorzystali ze sprawdzonego sposobu i wykorzystali silnik graficzny znany z pierwszej Zeldy wydanej na starszego brata naszego systemu – NESa (Nintendo Entertainment System). Grafika oraz gameplay jest więc bardzo do siebie zbliżony. Wszystko jednak jest już dopasowane do świata znanego nam z filmów. Lokacje są czytelne i bez trudu rozróżnimy czy jesteśmy w kwaterze M-16 czy na pustyni. Poza tym, występuje duża różnorodność w lokacjach. Jest na tyle dużo detali, że pozwalają one zaangażować się w rozgrywkę. Animacja postaci występujących w grze również stoi na wysokim poziomie, bez trudu rozróżnimy miejscowego rybaka od żołnierza czy bossa od jego osiłka. Również wspomniani dwaj kultowi przeciwnicy zostali dobrze animowani także z całą pewnością ich rozpoznamy. Okno z dialogami nie przysłania nam nigdy widoku osoby, z którą prowadzimy dialog. To przydatna opcja bo pozwala wczuć się w rolę rozmówcy.

Gameplay
Jest bardzo intuicyjny i przejrzysty tak, że od razu go opanowujemy. W grze występuje osobny panel umożliwiający przypisanie danego przedmiotu do jednego z klawiszy w konsoli i dłoni postaci. Główny bohater natomiast przez całą grę nosi garnitur, trzyma rękę w kieszeni a w momencie walki wręcz potrafi blokować i zadawać obrażenia. W kasynie z kolei mamy możliwość zagrania w trzy gry karciane: Black Jacka, Red Doga i Baccarat.

Dźwięk
Przejdźmy do dźwięków w grze, przy tej okazji również do wad James Bond 007. Rzecz jasna często przewija się motyw przewodni Montiego Normana, m.in. na początku, jego fragment w momencie znalezienia istotnego przedmiotu i po ukończeniu gry. Same melodie w danej lokacji są za bardzo powtarzalne, co powoduje, że po dłuższym graniu mogą trochę irytować. Pozytywnym doznaniem jest natomiast melodyjka, która pojawia się podczas otworzenia sejfu, drzwi czy też po pokonaniu bossa, potęguje ona poczucie satysfakcji z ukończenia zadania i jest to jedyny dźwięk, który nie pojawia się w grze zbyt często.

Podsumowując James Bond 007 na Game Boya to z pewnością pozycja obowiązkowa dla fanów agenta Jej Królewskiej Mości jak i graczy, którzy oczekują dopracowanego tytułu z ciekawą fabułą, postaciami i dialogami znanymi z filmów o przygodach 007.

Ocena ogólna

James Bond 007

GAME BOY

Grafika
70%
Dźwięk
60%
Grywalność
80%

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.