RetroAge Artykuł, Relacja Relacja z Koszalin Retro Games Show 2016
ArtykułRelacja

Relacja z Koszalin Retro Games Show 2016

Loading

W dniach 15-16 października 2016 roku na Pomorzu odbyła się już trzecia edycja Koszalin Retro Games Show – była to prawdopodobnie największa impreza o tej tematyce, jaką przygotowano. Jak było, co można było zobaczyć? O tym przeczytacie w rozwinięciu.

Koszalin Retro Games Show rozrosło się! Pierwsza edycja jak i kolejne odbyły się w Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich przy ulicy Sportowej 19 w Koszalinie. W roku 2014 wszystko odbyło się na sali gimnastycznej (komputery/konsole zajęły 3/4 sali, a gry planszowe „bez prądu” 1/4 sali). W roku 2015 impreza powiększyła się o korytarz na parterze – sprzętu było więcej i już zrobiło się ciasno. III edycja pobiła wcześniejsze i w tym roku organizatorzy pokazali 200 sprzętów, a impreza odbywała się na sali gimnastycznej, oraz na korytarzach na parterze i pierwszym piętrze.
Co można było zobaczyć? Mówiąc szczerze prawie wszystko, jeśli chodzi o sprzęt stacjonarny. Łatwiej chyba powiedzieć, czego nie było, niż wymieniać to, co wystawcy pokazali. W tym roku sprzęty podzielono na strefy: Amiga, Atari, Commodore, Nintendo, Sega, Sony, PC i inne. Odwiedzający mogli nawet zagrać na dwóch fliperach i jednym automacie Arcade. ELKON, czyli Koszalińskie Muzeum Elektroniki Komputerowej również pokazało swoje zbiory, co zwiększyło liczbę eksponatów, które można było obejrzeć. Były też gry planszowe/bitewne w wydzielonej spokojniejszej sali.

Podczas Koszalin Retro Games Show 2016 zorganizowano 12 turniejów, które praktycznie rozpoczynały się, co godzinę w różnych miejscach szkoły. Jak co roku zorganizowano Mistrzostwa Koszalina w Sensible World of Soccer, oraz turnieje tematyczne, związane z urodzinami znanych postaci w branży. W roku 2016 Donkey Kong (Nintendo) obchodzi 35lat, Sonic the Hedgehog (Sega) ma już 25 lat, wesoły jamraj Crash Bandicoot (Sony) świętuje równe 20 lat podobnie jak cała rodzina Pokémon (Nintendo). Pozostałe turnieje odbyły się w Dyna Blaster (Amiga – turniej dla najmłodszych), Lotus 2 (Amiga), Quake III Arena (PC – turniej dla dorosłych), River Raid (Atari), Frogger (Atari), Tekken 5 (Sony), NBA Hang Time (Nintendo).

W tym roku również organizatorom udało się pozyskać sponsorów, dzięki którym we wspomnianych wcześniej turniejach rywalizujący ze sobą odwiedzający mogli wygrać ciekawe nagrody: sprzęt komputerowy (słuchawki, myszki), vouchery i wejściówki (do Parku Wodnego Koszalin, na mecze koszykówki z udziałem lokalnej drużyny AZS Koszalin i do Motoparku Koszalin – na imprezy motoryzacyjne). W kilku turniejach dla zwycięzców przygotowano specjalnie medale, które mistrzowie mogli później dumnie nosić. Dzięki magazynom Pixel i PSX Extreme zwycięzcy kilku turniejów otrzymali również prenumeraty. Od pozostałych sponsorów organizatorzy otrzymali też ciekawe nagrody rzeczowe, gry i gadżety związane z grami. Można śmiało powiedzieć, że było o co powalczyć.

W wielkim skrócie opiszę, co i gdzie się działo. Na sali gimnastycznej zobaczyć mogliśmy strefę Nintendo, Sega, kilka Xboxów oraz pozostałe konsole/urządzenia do grania (różne pegazusy, klony Ponga i inne niesklasyfikowane).

Na korytarzu na parterze w specjalnej sali znajdowały się planszówki i bitewniaki, obok w przejściu stały flipery i automat oraz wystawcy przyjezdni ze swoim sprzętem. Idąc dalej ELKON pokazał swoje eksponaty, a obok stworzono strefę PC i komputery Apple. Na pierwszym piętrze znajdowały się strefy Sony, Atari, Commodore i Amiga.

Na imprezę wstęp był darmowy i jak co roku mieszkańcy Koszalina (oraz przyjezdni z innych rejonów polski) frekwencją dopisali. Bywało ciasno, czasami robiło się luźniej, gdy gdzieś w innym rejonie szkoły zaczynał się turniej i gromadziły się tam tłumy. Ogólnie jak widać na zdjęciach, odwiedzający KRGS2016 byli w pełnym przedziale wiekowym, od najmłodszych do starszych ludzi. Przychodziły całe rodziny, dzieciaki pograć, starsi porywalizować w turniejach i powspominać jak grało się kiedyś. W strefach gromadziły się też grupki wielbicieli danego sprzętu / producenta, które wspólnie między sobą umilały sobie czas ogrywając ulubione tytuły i omawiając sprzęty.

Podsumowując całe Koszalin Retro Games Show 2016 można powiedzieć – było grubo. Dużo sprzętu, dużo turniejów, dużo fajnych nagród, dużo odwiedzających… co organizatorzy przygotują za rok? Już teraz wysoko postawili sobie poprzeczkę. Tegoroczna impreza jest już historią i można zaliczyć ją za udaną.

P.S. Jeśli byliście – napiszcie swoje spostrzeżenia.

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.