RetroAge Artykuł, Recenzja Retronics – kolekcjonerskie reedycje gier na Atari. Podejście drugie.
ArtykułRecenzja

Retronics – kolekcjonerskie reedycje gier na Atari. Podejście drugie.

Loading

W ciągle powiększającej się ofercie wydawnictwa Retronics obok zrecenzowanych już na RetroAge reedycjach klasycznych polskich gier na 8bitowe komputery Atari znajdziemy także gry na Commodore 64, reedycje książek wydawnictwa SOETO, trafopowielacze do starych monitorów oraz pokrywy anty-kurzowe do starych komputerów. W poniższym teście przyglądniemy się drugiemu podejściu do reedycji gier na Atari w wersji kolekcjonerskiej na dyskietkach 5’25”.

Recenzję pierwszej wersji edycji kolekcjonerskiej (10 tytułów dostępnych zarówno na kasetach jak i dyskietkach) możemy przeczytać tutaj: ->LINK<- 

Niestety seria nie cieszyła się zbyt dużym zainteresowaniem i kolejne gry ukazywały się już w tak zwanej wersji „klasycznej” o czym mogliśmy przeczytać w jednym z newsów ->LINK<-

Po drodze przeprowadziliśmy także wielką ankietę, mającą pokazać, które z klasycznych polskich gier na „małe” Atari cieszą się największym powodzeniem ->LINK<-

Wyniki ankiety okazały się na tyle ważne, że 4 gry z pierwszej dziesiątki (Robbo – miejsce pierwsze, Misja – miejsce trzecie, Miecze Valdgira II – miejsce czwarte, oraz Artefakt Przodków – miejsce ósme) ukazały się pilotażowej mini serii testowej nowej edycji kolekcjonerskiej wydawanej na dyskietkach 5’25”.

A jak prezentuje się nowa kolekcja względem swojej poprzedniczki? Po pierwsze i prawdopodobnie dla większości najważniejsze pod nóż poszła cena, która obecnie wynosi 75PLN (przy 129PLN za grę w „starej” edycji).

Oczywiście niższa cena wiąże się różnego rodzaju cięciami. Po pierwsze duże tekturowe pudło (18x23x4cm) zostało zastąpione mniejszym (15,5×21,5x1cm) plastikowym. Przez co całość stała się dużo bardziej praktyczna (pudełko na „grubość” zajmuje 4x mniej miejsca, oraz mamy dużo łatwiejszy i szybszy dostęp do zawartości, ponadto całość powinna być trwalsza niż opakowanie z tektury). Zrezygnowano także z numeracji poszczególnych gier, co mnie bardzo ucieszyło, gdyż całą kolekcję gier na poszczególne platformy mam poukładaną tytułami w porządku alfabetycznym. Pewną wadą nowego wydania może być fakt, że po wyciągnięciu okładki z pudełka miałem małe problemy z umieszczeniem jej z powrotem na miejscu.

Zrezygnowano z bajeranckiej obwoluty, błyszczącego lakieru, nadruków na aluminium, czy też plamo i wodo odpornego papieru na jakim były drukowane mapy do gier. Zrezygnowano także z wydruku instrukcji do gry na osobnej kartce, dlatego instrukcję obecnie znajdziemy na wewnętrznej stronie okładki.

(„Magia” – stara edycja, „Robbo” – nowa edycja)

Znacznemu pomniejszeniu uległ także rozmiar drukowanych dodatków do gier:

W przypadku gry Robbo zamiast mapy znajdziemy plakat stanowiący powiększoną do formatu A3 okładkę pierwszego kasetowego wydania gry (z 1989r.). Natomiast gry „Artefakt Przodków” oraz „Miecze Valdgira II” dodatkowo posiadają karty kodów zabezpieczających oraz oryginalnie dołączone komiksy.

Jak widać po cięciach edycja kolekcjonerska straciła cały efekt „Wow!” – nie ma już tego ekskluzywnego przepychu. Zamiast tego otrzymujemy produkt znacznie tańszy oraz bardziej praktyczny. Jak informuje wydawca – każdy z 4 tytułów ukazał się w limitowanej ilości 30szt.

Zamówienia tradycyjnie dla wydawnictwa możemy składać e-mailowo na adres: zamowienia(małpa)retronics(kropka)eu

tbxx poleca, mówiąc „Ja to kupuję!”

Autor

Komentarze

  1. Szukam gier na Atari 2600 oraz sprawnego joysticka w normalnej cenie
    Ma ktoś coś do sprzedania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.