RetroAge Konsola, Saturn Sega Saturn Japan Model 2 [HST-0014]
KonsolaSaturn

Sega Saturn Japan Model 2 [HST-0014]

Loading

Dostępny jedynie w Japonii, nazywany przez niektórych „białym krukiem” – biały model Segi Saturn, pod względem rzadkości występowania oraz ceny zakupu nawet nie dorasta do pięt takim rarytasom jak modele „Skeleton” czy „Hi-Saturn model 1”. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że jest to najczęściej sprowadzana z Japonii wersja przedostatniej konsoli Segi. Dlaczego więc akurat Saturn HST-0014, gdziekolwiek tylko się pojawi, tak bardzo przyciąga uwagę? Bo jest po prostu piękny…

Pierwsze co rzuca się w oczy, to rzekłbym „paskudny” szaro-biały karton, z tanim czerwonym nadrukiem w jaki zapakowana jest konsola – Japończycy najwyraźniej nie zwracają uwagi na estetykę opakowań (to nie jedyna konsola z tego typu pudełkiem), ceniąc sobie praktyczność, polegającą w tym wypadku na zapewnieniu bezpiecznego transportu zestawu z fabryki do placówki handlowej, a następnie do domu/mieszkania użytkownika. W środku opakowania obok konsoli znajdziemy kontroler, standardowy kabel A/V, kabel zasilający oraz instrukcję (oczywiści w języku japońskim – co nie powinno nam zbytnio przeszkadzać, gdyż statystyczny Polak zagląda do instrukcji dopiero wtedy gdy konsola zaczyna dymić).

Sama konsola, mimo iż mówi się o niej, że jest „biała”, to wykonana jest z lekko szarego plastiku, który ma tendencję do żółknięcia pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne. Poziom zżółknięcia możemy zbadać oglądając spód konsoli, lub zaglądając pod klapkę kryjącą napęd CD – czyli w miejsca gdzie zazwyczaj „słońce nie dochodzi”. Projektant urządzenia postanowił także dodać trochę „koloru”, aby ogólny odbiór nie był zbyt „mdły”, i tak przyciski „Power”, „Reset” oraz klapka skrywająca port cartridge zostały wykonane z szarego plastiku, a przycisk „Open” z materiału w kolorze purpury. Całości dopełniają czarna szybka, przez którą widać fragment włożonej płyty CD, oraz dwukolorowe logo „Sega Saturn”.

Feeria barw czeka nas również przy spotkaniu z kontrolerem. Został on oczywiście wykonany z plastiku w kolorze konsoli. Projektant natomiast zaszalał z kolorami w przypadku przycisków. Mamy więc, przyciski „A”, „B” oraz „C” w kolorach zielonym, żółtym oraz niebieskim, „Start”, „L” oraz „R” dostały kolor purpurowy (identyczny jak „Open” na konsoli), natomiast pozostałe przyciski („X”,”Y”,”Z”) zostały wykonane z plastiku w kolorze szarym (jaśniejszym niż ten z którego zrobiono krzyżak).

Na koniec pamiętajmy, że pochodzące z Japonii konsole są zasilane napięciem 110V i pod żadnym pozorem nie możemy ich podłączać bezpośrednio do europejskich gniazd z prądem. Zawsze należy używać odpowiedniego transformatora – Sega Saturn charakteryzuje się dość niskim poborem energii – 12W.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.