RetroAge Artykuł, Publicystyka Star Fox 2 i jego przyjaciele z SNES’a
ArtykułPublicystyka

Star Fox 2 i jego przyjaciele z SNES’a

Loading

Przeglądając półki uginające się pod ciężarem kolorowych pudełeczek z grami, często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, iż mamy do czynienia jedynie z wybrańcami, którzy dostali szansę powalczenie o zawartość naszych portfeli.

O części gier, anulowanych w fazie planowania nie dowiemy się nigdy. O niektórych dowiedzieliśmy się dzięki niekontrolowanym wyciekom lakonicznych informacji, czasem szkiców koncepcyjnych, projektów postaci, czy też pierwszych screenów. Szczęśliwcy doczekali się oficjalnych prezentacji podczas imprez branżowych w postaci trailerów, czy też ku naszej uciesze grywanych fragmentów. Później o grze robi się coraz bardziej cicho, po czym ten niepokojący stan niebezpiecznie zaczyna się wydłużać. W końcu otrzymujemy informację, iż gra została anulowana. Najmniej spotykaną, a zarazem najciekawszą sytuacją jest, gdy wydawca anuluje ukończoną w 100% grę. Jeszcze rzadziej spotykamy się z sytuacją, gdy ROM takiej gry pojawi się na Internecie. Przez długi czas tego typu ROMy były dla większości z nas kompletnie bezużyteczne – dało się je uruchomić jedynie na zestawach developerskich konsoli. Jako nietypowe gry zazwyczaj nie chciały działać na emulatorach, a jeśli już się uruchomiły to błędy emulacji skutecznie odstraszały od zapoznania się z pozycją.

Na szczęście grupka nawiedzonych elektroników, fanów SNESa wpadała na pomysł skonstruowania cartridgy z takimi grami, działającymi na dostępnych dla każdego domowych konsolach. Na nieszczęście dla naszych portfeli postanowili oni także podzielić się swoimi wynalazkami z fanami 16bitowej maszynki Nintendo.

Jedną ze stron oferujących sprzedaż custom cartridge’y do SNESa jest www.snesreproductions.com Od razu ostrzegam, że gry nie są tanie, musimy się liczyć z wydatkiem ok. 100$ za solidnie wykonany cartridge z profesjonalnie wydrukowaną naklejką oraz pudełkiem.

Na jakie gry możemy liczyć? Na pewno na wymienionego w tytule artykułu „Star Fox 2” Gra kontynuuje naszą walkę z Imperatorem Androsem, który po raz kolejny wyruszył na podbój systemu Lylat. Do naszej dyspozycji oddano nowe rodzaje statków, oraz dwóch nowych członków załogi. Gra działa na usprawnionym engine pierwszej części gry. Jedynym powodem, dla którego SF2 nie pojawił się na sklepowych półkach była zbliżająca się premiera Nintendo 64.

Kolejnym rarytasem jest „BS: The Legend of Zelda”. W przeciwieństwie do poprzedniej gry, akurat w tą pozycję miała okazję przez krótki okres (tydzień) pograć mała grupka japońskich użytkowników przystawki Satellaview. Gra jest remakiem klasycznej Zeldy znanej z konsoli NES.

Gra, którą z pewnością warto się zainteresować jest „Nightmare Busters” – gra arcade wydana później na telefony komórkowe. Jako mały karzeł Flynn chronimy świat marzeń przed diabelskimi stworzeniami wysłanymi przez tyrana Pirata. 10 leveli wypchanych przepiękną grafiką i wysoką grywalnością to główne zalety gry.

„Bobby’s World” to kolorowa zręcznościówka dla dzieciaków oparta na kreskówce pod tym samy tytułem.

Ostatnią dostępną pozycją jest „Mr. Bloopy”. Gra jest scrollowanym platformerem z zabawnymi elementami logicznymi dla dzieciaków.

A gdyby tak troszkę przyoszczędzić i zbudować takiego carta samemu?
Jeśli nie przeraża cię poniższe zdjęcie jesteś na dobrej drodze do skonstruowania własnego carta z grą na SNESa.

Ilustrowany poradnik, objaśniający co i jak znajdziemy między innymi tu: www.snesdev.romhack.de

Od siebie dodam, że obok umiejętności lutowania układów będziemy potrzebować:
– odpowiedniego carta, dawcę narządów – do tego celu najlepiej nadają się crapy, których nikomu nie będzie szkoda poza garstką kolekcjonerów zbierających wszystko, co im wpadnie w łapki.
– programowalne kości EPROM
– programator
– niektóre gry wymagają użycia demutiplexera
– na koniec oczywiści ROM z grą.

Życzę udanego polowania na custom carty, a także własnych udanych konstrukcji.

Komentarze

  1. Ostatni miałem okazje trochę pogra w StarFox 2 dzięki SNES mini, całkiem przyjemna pozycja 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.