RetroAge Recenzja, NES Tecmo Bowl
RecenzjaNES

Tecmo Bowl

Loading

W miarę jak Madden z każdym rokiem staje się coraz bardziej skomplikowany, nierzadko słyszy się starszych graczy tęskniących za dawnymi czasami, kiedy gry sportowe miały tylko kilka przycisków, ale wciąż były fajne. Jedną z takich gier była Tecmo Bowl, która wydaje się dziś absurdalnie prosta, ale imponująca jak na swój czas, ze względu na wciągającą rozgrywkę i oryginalne imiona zawodników i zespołów.

Tecmo Bowl ma 12 drużyn. Tryby gry są proste, zwłaszcza w porównaniu z kontynuacją, Tecmo Super Bowl. Możesz zagrać w sezon zasadniczy, wybierając drużynę, a następnie rywalizując z losowo wybranym komputerowym przeciwnikiem. Kiedy pokonujesz daną drużynę, zostaje ona wykreślona z listy, a ostatecznym celem jest zwycięstwo nad każdą z nich. Po zakończeniu meczu otrzymasz hasło, dzięki, któremu możesz zapisać grę i wznowić wpisując je. Istnieje również tryb dla dwóch graczy i tryb trenerski, gdzie jedynie ustawiamy taktykę, a komputer kontroluję całą drużynę.

Na boisku Tecmo Bowl olśniewa. Sterowanie jest bardzo responsywne, a pozornie prosta ujawnia swoją zaskakującą głębię. Akcja jest oglądana z perspektywy transmisji telewizyjnej, więc zamiast poruszać się w górę i w dół ekranu, biegniemy w lewo i prawo. Przed rozpoczęciem gry wybieramy jedną z dwóch taktyk ofensywnych lub defensywnych. Zwykle są to dwa rodzaje biegów i podań. Jeśli obrona wybierze tą samą opcje, co strona atakująca, gra jest prawie przegrana i może zakończyć się utratą jardów lub przechwyceniem. Podczas podania, gdy piłka zostanie złapana, możesz przełączać odbiorców, którzy są reprezentowani przez małą ikonę, gdy zbiegają z ekranu w dół pola. Twoje podanie trafi do każdego, kto zostanie podświetlony po naciśnięciu przycisku za nie odpowiedzialnego. Wprowadzenie piłki do gry jest tak proste. Starczy nacisnąć klawisz kierunku, w którym chcesz biec na padzie kierunkowym, a następnie zygzakować wzdłuż boiska, aby uniknąć uderzeń. Jeśli zostaniesz objęty przez obrońcę, możesz przerwać atak, gorączkowo naciskając guziki. Obrona jest również prosta. Przed rozpoczęciem gry możesz przełączać obrońców, a gdy się rozpocznie, możesz iść za rozgrywającym, powalić go lub przechwycić podanie. Mimo że nie widać odbiorców poza ekranem, pokrycie podania jest dość łatwe, ponieważ musisz tylko ustawić ikonę nad odbiorcą, aby najprawdopodobniej dokonać przechwytu.

Tecmo Bowl nigdy nie wyglądał niesamowicie, ale grafika jest czytelna i  przejrzysta. Gracze są duzi, ale ich animacja jest prosta, do tego zawodnicy migają, gdy ekran jest zatłoczony. Jest kilka przerywników filmowych, po przyłożeniu i po przerwie. Osoby, które wcześniej nie grały w tę grę, prawdopodobnie nie będą podekscytowane dźwiękiem, ale każdy, kto lata temu miał oryginał , będzie zachwycony spikerem krzyczącym „touchdown!” po zdobyciu punktów, a także chwytliwym motywem przewodnim gry, który jest odtwarzany podczas kick offów.

Mimo że Tecmo Super Bowl jest lepszą grą, Tecmo Bowl jest nadal fajna, choć nieco płytka w trybie dla jednego gracza. Najlepiej sprawdza się jako gra imprezowa z przyjaciółmi.

Ocena ogólna

Tecmo Bowl

NES

Grafika
70%
Dźwięk
80%
Grywalność
90%

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.