Japońskie czy Amerykańskie i tak wszystkie konsole robione są w Chinach. A skoro Chińczycy potrafią składać konsole dla najlepszych, dlaczego nie mieliby zawojować świata własnym produktem? Przed państwem konsola X2-B60G/R chińskiego potentata Xzero.
Co w pudle siedzi?
Poza samą konsolką w pudełku znajdujemy kolorową trójjęzyczną (angielską, polską, rosyjską) instrukcję obsługi z kolorowym screenem krótkim opisem zasad każdej z gier, oraz ok. 2 metrowy marnej jakości kabelek AV mono. Gdyby przypadkiem jakieś siły piekielne podkusiły was do zakupu konsolki sprawdźcie czy dostajecie odpowiedni kabel, gdyż w niektórych egzemplarzach trafia się przewód z wtykiem jack 3.5mm zamiast pasującego do konsoli wtyku jack 2.5mm.
Konsola
Wykonana z tandetnego plastiku konsolka (dostępna w dwóch kolorach: zielonym (X2-B60G) oraz czerwonym (X2-B60R)) przybrała kształt stanowiący zaginione ogniwo ewolucji pomiędzy padem od SNES’a a konsolką PSP od Sony. Na szczęście całkiem nieźle leży w dłoniach – jak małpować to od najlepszych. X2-B60G poza 4 przyciskami kierunkowymi posiada 4 guziki akcji (oznaczone identycznymi symbolami jak analogiczne guziki konsol Sony), oraz przyciski funkcyjne „Start” i „Reset”. Mimo posiadania 4 klawiszy akcji gry korzystają max z 2, na dodatek w instrukcji do gier są one opisane jako „A”,”B”,”C” oraz „D”, dlatego działanie każdego z nich musimy zbadać sami. Na górze konsoli znajduje się wyjście TV obsługujące sygnał NTSC, a na dole suwak on/off oraz pokrętło regulacji głośności. Na środku konsolki został umieszczony podświetlany ekranik LCD o porażającej przekątnej 2,5”. Jak możemy przeczytać na opakowaniu ekranik posiada rozdzielczość HD co nie do końca jest prawdą – z obserwacji wynika iż rozdzielczość ekranu jest niższa niż w wyświetlanych przez niego grach (drobne napisy są dość trudne do odczytania, a po podłączeniu konsolki do TV niema z tym problemu). Na spodzie konsolki znalazł miejsce monofoniczny głośniczek oraz klapka, pod którą kryje się miejsce na 3 baterie typu AAA (baterie nie są dołączone do zestawu).
Gry
Zestaw 60 gier umieszczonych w pamięci urządzenia sprawia wrażenie pracy domowej dla uczniów chińskiego technikum o profilu informatycznym. Niestety do zestawu poza pracami, za które uczniowie prawdopodobnie dostawali czwórki i piątki, trafiły także gry oceniane na „dwa” oraz „jeden”. O ile grafika (w dużej mierze wyciągnięta z innych mniej lub bardziej znanych gier) jest na poziomie 16bitowych konsol, tak mechanika gry w 95% przypadków zatrzymała się w czasach Atari 2600. Całości dopełnia dźwięk na poziomie NES’a z pojawiającymi się czasem samplami.
Werdykt
Jeśli zamierzasz dokonać skoku technologicznego zamieniając swoje ulubione „999 brick games in 1” na coś nowego to X2-B60G/R może być dobrym wyborem – poza „Tetrisem” i „Snake” zapoznasz się z różnego rodzaju shumpami, sportówkami, puzzlami, i innego rodzaju popierdółkami. Jeśli jednak jesteś świadomym graczem, to za uzbierane 80 PLN (bo mniej więcej tyle kosztuje X2-B60G/R) możesz zakupić już używanego GBA SP z co najmniej 1 grą.