RetroAge Recenzja, PlayStation 4 Wiedźmin 3: Serca z Kamienia [DLC]
RecenzjaPlayStation 4

Wiedźmin 3: Serca z Kamienia [DLC]

Loading

Zapraszam na krótką recenzję pierwszego DLC do Wiedźmina III: Dziki Gon o nazwie Serca z Kamienia w wersji na PlayStation 4, przed dalszą lekturą zachęcam do zapoznania się lub odświeżenia sobie recenzji podstawki.

Zacznijmy może od technikaliów – głównym miejscem akcji w Sercach z Kamienia jest równie intensywnie, co subtelnie rozbudowany północno-wschodni kraniec mapy Velen, gdzie znajdziemy teraz wysokopoziomowe potwory, nowe aktywności oraz kilka zadań pobocznych i ciekawych miejsc. Rozbudowany został również system rozwoju ekwipunku o możliwość układania run mocy w „słowa” u odpowiedniego znawcy zapewniając specjalne efekty, odblokowanie tej możliwości w pełni wiąże się jednak z gigantycznymi kosztami. Dodatek możemy rozegrać w niemal dowolnym momencie przed samą końcówką podstawowej gry, a osoby, które zakończyły już przygodę z Wiedźminem mogą jednak rozpocząć „wydzieloną” przygodę z Geraltem na zalecanym poziomie oraz z odpowiednim ekwipunkiem.

Choć Dziki Gon miał solidny system walki ze zwykłymi przeciwnikami drobnym rozczarowaniem mogły okazać się walki z bossami, którymi zwykle były po prostu silniejsze potwory, a zatem nie zapewniając w pełni unikalnego wyzwania. Serca z Kamienia to jednak inna bajka, z niemal każdym ważnym przeciwnikiem zmierzymy się raz i tylko raz w ciągu całej gry sprawiając, że pokonanie ich było dla mnie bardziej satysfakcjonujące. Dodałbym także, że sami bossowie nabrali także nieco bardziej Soulso-podobnego posmaku, co moim zdaniem zalicza się na dodatkowy, niewielki plusik.

Największą siłą Serc z Kamienia jest jednak opowiedziana historia i związane z nią główne postaci: piekielnie niebezpiecznego i chytrego infamisa Olgierda von Everec oraz nieczystej siły przedstawiającej się jako Gaunter O’Dim, z którym ten związał się umową. Geralt natomiast jak to Geralt – wpakował się po uszy, gdy O’Dim uratował go od niechybnej i bolesnej śmierci na Ofirskim szafocie zgadzając się na upewnienie się, że Olgierd dotrzyma swojej części umowy. Sam trzon historii bardzo wyraźnie inspirowany jest legendą o Panu Twardowskim i twórcy nawet nie próbują udawać, że jest inaczej, zamiast tego zgrabnie dostosowując ją do rozszerzonego przez siebie wiedźmińskiego uniwersum. Ogólnie rzecz ujmując główny wątek dodatku jest dużo bardziej zwarty niż pozostałe większe historie z Wiedźmina 3 znacznie ułatwiając jego przyswajanie ze względu na zauważalnie mniejszy rozstrzał geograficzny rzadziej przerywany dłuższą serią zadań pobocznych kuszących, co krok w podstawce, moim zdaniem wciąż jest ich jednak wystarczająco i nadal prezentują wysoki poziom. Gdybym miał wybierać moją ulubioną historię opowiedzianą jak dotąd przez CDProjekt RED zdecydowanie byłby to główny wątek Serc z Kamienia. Co więcej jedno z moich ulubionych zadań pobocznych również pochodzi z tego dodatku. Zlecone nam questy jak zwykle są różnorodne i rzadko sprowadzają się do prostego wyrąbywania sobie drogi dwoma mieczami, oprócz Olgierda spotkamy także wiele ciekawych nowych postaci i paru starych znajomych, których brakowało w podstawowej grze, na przykład Shani bądź niedobitków z zakonu Płonącej Róży, którzy w przeciwieństwie do tej pierwszej nie wspominają zbyt dobrze poprzedniego spotkania.

Podsumowując, jeśli podobał wam się podstawowy Wiedźmin 3 to zdecydowanie nie będziecie marudzić, na jakość Serc z Kamienia – to solidny dodatek ze świetnym wątkiem głównym i resztą elementów, co najmniej nie gorszych niż to, co mogliśmy znaleźć w Dzikim Gonie, zdecydowanie warto.

Ocena ogólna

Wiedźmin 3: Serca z Kamienia [DLC]

PLAYSTATION 4

Grafika
90%
Dźwięk
100%
Grywalność
90%

Autor

Komentarze

  1. Walka z żabim księciem była dla mnie jednym z największych wyzwań w tej grze. Zlekceważyłem petardy które mogłyby się w starciu okazać niezwykle pomocne, w efekcie było ze 40 minut kąsania aż stwór padnie.
    10 za dźwięk jest zasłużona, to najlepszy element Serca z Kamienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.