Najnowsza konsola Nintendo ponownie zaskakuje kontrolerem i stawia duży nacisk na ten produkt. Inny niż dotychczas nam znane, z dużym ekranem dotykowym, dosyć duży rozmiarami. Wii U GamePad – zobaczcie sami.
Kontroler Wii U GamePad jest nowym kontrolerem wyłącznie dla Wii U – oznaczenie kontrolera WUP-010(EUR). GamePad wyróżnia się przede wszystkim ekranem dotykowym o przekątnej 6,2 cala. Kontroler ma wbudowany akcelerometr i żyroskopy (pozwalające na kontrolę ruchem), kamerę (używaną w grach, a także umożliwiającą video czat pomiędzy konsolami), dwa analogi (z kliknięciem jako dodatkowy przycisk), dwa głośniczki, mikrofon, przycisk TV Control (do obsługi telewizora jako pilot), technologię NFC oraz przycisk HOME.
Z tyłu kontrolera znajdziemy stylus (WUP-015) schowany po prawej stronie, a także suwak do zmiany siły głosu. Z lewej strony znajdują się gniazda: słuchawkowe i do ładowania kontrolera.
Opisywać przycisków nie trzeba, widać ich rozmieszczenia na zdjęciach. Wartym uwagi jest wspomnienie, że kontroler jest duży, ale bardzo wygodny. Dobre wyprofilowanie kształtów GamePad’a sprawia, że dobrze leży w dłoniach poziomo, jak i pionowo w jednej ręce.
O właściwościach kontrolera w danej grze też nie sposób napisać ogólnikowo, gdyż każdy tytuł może wykorzystywać go na inny sposób. W niektórych tytułach ekran kontrolera będzie stanowił dodatkowe okno gry, w innych będzie opcjonalny. Funkcja Off-TV Play w wybranych grach umożliwia rozgrywkę bez używania telewizora, np. gdy inny domownik ogląda jakiś film, gracz może na konsoli stacjonarnej grać na ekranie kontrolera (jak na konsoli przenośnej, ale nie dalej niż 10 metrów od konsoli). Nie tylko dodatkowa mapka wyświetlana będzie na ekranie GamePad’a, bo może on służyć za integralną część rozgrywki, która wpleciona jest na dwa ekrany. Na dużym (TV) widzimy akcję, a na mniejszym skanujemy przedmioty na około nas – kierując kontroler/ekran do tyłu. Ciężko to opisać – najlepiej wypróbować Wii U GamePad w akcji.
Obsługa eShop’u za pomocą kontrolera.
Ściąganie gier z cyfrowej dystrybucji nie wymaga od nas używania telewizora, gdyż eShop obsługiwany jest tylko na ekranie GamePad’a. To rozwiązanie jest fajne, gdyż przeglądanie zawartości sklepu nie wymaga od użytkownika, aby ten „zabierał”/zajmował telewizor współmieszkańcom.