RetroAge Artykuł, Retrospekcje WiiWare – zanim zgaśnie światło. Część druga.
ArtykułRetrospekcje

WiiWare – zanim zgaśnie światło. Część druga.

Loading

Zapraszamy na kolejną piątkę gier z cyfrowego sklepiku Nintendo na konsoli Wii, w które warto zagrać „Zanim zgaśnie światło.”


Bomberman Blast


Cena:
1000pkt.
Także na:
Typ gry:
Akcja
Data wydania:
2008
Producent:
Hudson Soft

Bombermana zna chyba każdy retro-gracz, na Virtual Console jest też kilka starszych tytułów do kupienia, ale Bomberman Blast z WiiWare to pozycja obowiązkowa ze względu na ilość graczy i multiplayerowy charakter rozgrywki. Jednocześnie może grać aż 8 osób (4x WiiRemote i 4x GameCube Controller), co klasyfikuje ten tytuł jako świetną pozycję na imprezki i granie w większym gronie. Prosta rozgrywka, którą każdy szybko łapie, do tego różne tryby gry, różne wymyślne mapki z przeszkadzajkami i możliwość gry własnym Mii. Czego chcieć więcej? Bomberman Blast to pozycja, w której każdy rywalizuje z każdym, a po ustawieniu odpowiedniej ilości wygranych można wyłonić zwycięzcę. Gra ma dużo opcji do konfiguracji, różne tryby gry i różne mapy – wszystkie charakteryzują się czymś innym i zmieniają całkowicie rozgrywkę. Gra oferowała też możliwość gry po sieci, ale serwery Nintendo zostały już wyłączone. Bomberman Blast polecam jednak, jako pozycję do kanapowego grania ze znajomymi. Jeśli macie więcej „Wiilotów” niż jeden to już możecie myśleć o tym tytule. Im większa ilość graczy, tym większy chaos i zabawa. Można też grać samemu, włączając odpowiednią ilość rund i przeciwników sterowanych przez konsolę, poznać mapki, tryby gry, ale to multiplayer jest siłą tej pozycji.

opis: ramzes64Tetris Party


Cena:
1200pkt.
Także na:
DSi/DS
Typ gry:
Logiczna
Data wydania:
2008
Producent:
Hudson Soft

Tetris Party to kolejna duża i znana marka w bibliotece WiiWare. Tym razem logiczne układanie klocków skierowane jest do większej grupy graczy w trybach rywalizacji lub współpracy. Gra oferuje po kilka wariantów wspólnej gry i singlowej, a także możliwość układania klocków na Wii Balance Board balansując całym ciałem. Tetris Party umożliwiał również grę przez internet, jednak serwery zostały już wyłączone.

Z ciekawszych trybów gry jest ten współpracy, gdzie kilka osób na jednej dużej planszy układa jednocześnie klocki. Jak dla mnie jednak Tetris jest grą logiczną wymagającą skupienia, a towarzysz, z którym grałem bardziej mnie drażnił, niż pomagał . Jeśli chcemy rywalizować gra oferuje więcej trybów versus, gdzie każdy skupia się na swoim podzielonym ekranie, podrzucając przeciwnikowi „przeszkadzajki”.

Wizualnie gra ma prostą grafikę, ale siłą Tetris’a jest to, co znamy od lat – układanie klocków. Smaku dodaje możliwość gry ze znajomymi i z rodziną jednocześnie spędzając ze sobą czas.

* Warto wspomnieć, że tytuł wydano później także w wersji pudełkowej, jako „Tetris Party Deluxe.”
opis: ramzes64Toki Tori


Cena:
900pkt.
Także na:
iOS, PC, PS3, 3DS, Wii U
Typ gry:
Platformówka
Data wydania:
2009
Producent:
Two Tribes B.V.

Toki Tori Toki Tori to gra logiczna, w której sterujemy żółtym kurczakiem zbierającym jajka umieszczone w różnych miejscach na planszy. Brzmi to śmiesznie, ale tytuł potrafi być dosyć wymagający. Może graliście kiedyś na GameBoy Color – bo tam pierwszy raz mogliście mieć styczność z tą postacią. Tytuł na WiiWare to pozycja już dużo lepiej wykonana. Graficznie prezentuje się bardzo dobrze, a dla ucha przygrywa przyjemna muzyka. Rozgrywkę osadzono w czterech światach, po kilkanaście poziomów (w tym te trudniejsze opisane „hard”). W razie problemów można użyć dzikiej karty przepuszczającej do kolejnej planszy, jednak satysfakcję daje samodzielne rozgryzienie łamigłówki. Gra polega na zebraniu wszystkich jajek, ale aby przejść poziom należy używać odpowiednich narzędzi i umiejętności. Toki Tori strzela z blasterka zamrażającymi pociskami, może się teleportować na krótkie dystanse, budować kładki i… zresztą nie mogę tu opisać wszystkiego. Zależnie od poziomu skomplikowania niektóre z wymienionych opcji są nielimitowane, a inne można użyć jeden lub kilka razy. Sterowanie kurczakiem odbywa się celując w ekran telewizora i wskazywaniem punktu, do którego bohater ma dojść. Można też grać Classic Controller’em i w tym przypadku mamy pełną kontrolę nad postacią. Toki Tori to tytuł, w który w teorii może grać także druga osoba. W praktyce sprowadza się to jednak do podpowiedzi i zaznaczania/rysowania na ekranie drogi do jajek. W tytuł grałem głównie sam, ale może „co dwie głowy to nie jedna” i byłoby prościej? Jeśli lubicie gry logiczne, w których główka pracuje bardziej niż dłonie trzymające kontroler to ten tytuł jest dla Was.
opis: ramzes64World of Goo


Cena:
1500pkt.
Także na:
iOS, Android, PC, Switch
Typ gry:
Logiczna
Data wydania:
2008
Producent:
2D Boy

Ta gra to perełka w cyfrowej dystrybucji Wii, tytuł wręcz obowiązkowy. World of Goo to jedna z najlepszych gier na tej konsoli, wliczając także gry pudełkowe. Nintendo Wii oferujące unikalne jak na swoje czasy sterowanie ruchowe – celując w ekran – było kreatywnym polem dla deweloperów. Małe studio 2D Boy stworzyło ciekawy tytuł z fajnymi mechanikami i co ważne różnorodnymi. W tej grze buduje się różne konstrukcje z Goo Balls, które chwytamy, puszczamy, łączymy, sklejamy, rozłączamy i to nadal nie są wszystkie możliwości. W różnych „światach” na różnych planszach należy zbudować odpowiednią konstrukcję doprowadzając ją do rury, która zasysa „gluto kulki”. Utrudnieniem są wystające ze ściany kolce, piły tarczowe i inne przeszkadzające elementy otoczenia. Raz należy zbudować jakiś most, innym razem wysoką wieżę, ale to tylko początek. Specjalne właściwości Goo Balls i mieszanie ich w różnych poziomach dają kupę frajdy z rozgrywki. Ten tytuł daje więcej radości z samego tworzenia, niż z burzenia i to jest najlepsze… bo trzeba być kreatywnym. Budowanie poziomego mostu w powietrzu, przy użyciu balonów podtrzymujących, co jakiś czas chwiejną konstrukcję jest rewelacyjne. Konstrukcje poddają się prawom fizyki i mogą się zagiąć, zawalić, przewrócić. Budowanie podpórek i przeciwwag jest tu standardową procedurą, trzeba myśleć i kombinować. Dodatkowo twórcy zapewnili wyzwania na każdej planszy określające wykonanie zadania w odpowiednim czasie, w określonej liczbie ruchów lub nakazujące zebrać wyznaczoną liczbę Goo Balls. World of Goo całą oprawę wizualno dźwiękową ma świetną. Design całości, pomysł na grę, na styl graficzny, na mechanizmy rozgrywki to coś, co wyróżnia gry wyjątkowe i w tym przypadku taki właśnie jest ten tytuł. Najwyższa cena, jaką należy zapłacić, bo aż 1500 Nintendo Points w WiiWare rekompensuje najwyższa jakość opisanej pozycji. Zaciekawionych zapraszam do recenzji, którą kilka lat temu napisałem na RetroAge.
opis: ramzes64Hydroventure


Cena:
1200pkt
Także na:
Typ gry:
Logiczna
Data wydania:
2010
Producent:
Curve Studios

Hydroventure znane także poza Europą, jako Fluidity to jedna z tych dziwnych gier, które ukazały się na Wii chyba dzięki sterowaniu ruchowemu. Tytuł ten klasyfikowany jest jako gra logiczna – puzzle, ale mi się wydaje, że to niestandardowa wariacja platformówki. Wychylając trzymany poziomo Wii Remote przechylamy plansze, po której porusza się kałuża wody. Potrząsając kontrolerem podbijamy „płynącą ciecz”. Na różnych dziurawych podłożach, ruchomych platformach, między pompami ciśnienia, kręcącymi się kołami wiatraka wodnego itd… odpowiednio wychylając kontroler sterujemy wspomnianym płynem. Woda przelewa się powoli, lub większymi partiami po różnych półkach skalnych. Całość przypomina platformówkę, bo po drodze zbieramy bąbelki z wodą zwiększające ilość płynu, a także poukrywane tęczowe krople otwierające kolejne plansze. Sama rozgrywka to moim zdaniem ciekawe zjawisko, szczególne dla młodszych graczy. Tytuł pod opieką dorosłych może być doświadczeniem naukowym jak porusza się płyn, a także, jakie ma stany skupienia, np. lód. Barierą dla młodszych mogą być jednak zadania czytane, dlatego razem z rodzicem tłumaczącym, co się w danym momencie dzieje na ekranie taka rozgrywka mogłaby być przyjemna i pożyteczna. Oczywiście można grać też samemu, a prawdziwy hardkorowy gracz znajdzie tu trochę znajdziek do zebrania, także jest, co robić. Prosta i relaksująca rozgrywka ze spokojną muzyką i w prostej oprawie może nie zachwyca, ale na pewno jest tu jakaś nisza… i właśnie „to coś” innego, przyciągnęło mnie do tej gry. Wspominam o tej pozycji z biblioteki WiiWare, bo jeśli szukacie nietypowych gier, to warto ją rozważyć.

P.S. Druga część ukazała się na Nintendo 3DS, a innym podobnym tytułem już na Nintendo Wii U (i inne platformy) jest Puddle. Zaciekawieni?
opis: ramzes64


Komentarze

  1. World of Goo genialne. Jedna z tych gier ktorych najbardziej zaluje ze nie wyszla na plycie, a zarazem jedna z pierwszych ktore zakupilem w cyfrowej dystrybucji bo nie potrafilem sobie odmowic tej przyjemnosci 🙂 goraco polecam.

  2. Niestety, „World of Goo” w pudle tylko na PC. Natomiast „Bomberman Blast” został wydany w pudle, ale tylko w Japonii pod tytułem „Bomberman” i został wzbogacony o „story mode”.

  3. Jeszcze tylko przez miesiąc będzie można zakupić punkty, które są jedyną obowiązującą walutą w „Wii Shop Channel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.