RetroAge Akcesorium, Xbox Xbox Game Controller
AkcesoriumXbox

Xbox Game Controller

Loading

Xbox Game Controller, znany również jako „Duke” był sprzedawany razem z konsolą Xbox od momentu jej premiery do roku 2002, później został zastąpiony przez swojego młodszego brata – wersję oznaczoną jako S. Spowodowane było to ogromną krytyką ze strony mediów, głównie zarzucającą urządzeniu ogromne gabaryty. „Drugi najgorszy pad w historii konsol”,czy też „pomyłka roku” – niestety krytycy nie mieli dla Duke’a litości.

Joypad posiada dwie analogowe gałki, dwa spusty, niestandardowy krzyżak oraz osiem przycisków z czego sześć z nich (wyłączając Start oraz Select) potrafi rozpoznać z jaką siłą są naciskane. Dodatkowo z tyłu kontrolera znajdują się dwa sloty na kartę pamięci, bądź też dodatkowe akcesoria. Jedną z ciekawszych rzeczy jest złączka znajdująca się w kablu. Została ona zaprojektowana jako zabezpieczenie dla co bardziej nerwowych graczy – w momencie gwałtownego pociągnięcia kabla następowało jego rozłączenie, dzięki czemu mogliśmy być spokojni o losy samej konsoli.

Przechodząc do konkretów – jak się gra? Wbrew pozorom i prasie, która nie pozostawiła na padzie suchej nitki jest on jednym z lepszych kontrolerów jakie ukazały się na rynku. Jego ogromne gabaryty sprawiają, że nadaje się on raczej dla ludzi o sporych dłoniach. W trakcie normalnej gry utrudniony jest dostęp do dwóch przycisków – Białego, oraz Czarnego, dlatego też aby je nacisnąć musimy przesunąć całą dłoń na kontrolerze. Problem ten dotyczy również jednak kontrolera S, ponadto nie są one zbyt często wykorzystywane, dlatego też na tę wadę spokojnie można przymknąć oko. Warto również wspomnieć o specyficznym wykonaniu krzyżaka – wydaje się być on stworzony do wszelkiej maści bijatyk.

Czy zakup klasycznego kontrolera jest na dzień dzisiejszy opłacalny? Z pewnością jest on o wiele lepszym ulokowaniem pieniędzy niż chińskie podróbki które zalały Allegro, ponadto duże gabaryty Duke-a nadają specyficznego klimatu całej rozgrywce. Musimy jednak pamiętać o fakcie, że urządzenie kompletnie nie spisze się w przypadku osób o małych dłoniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.