AkcesoriumPlayStation

Xploder

Loading

Port równoległy występujący w kilku pierwszych modelach Playstation nie doczekał się szerszego wykorzystania, ponieważ Sony nigdy nie wydało żadnego oficjalnego akcesorium korzystającego z tego gniazda. Na szczęście kilka innych firm dostrzegło potencjał tego rozwiązania, co zaowocowało wieloma nieoficjalnymi rozszerzeniami zwiększającymi możliwości konsoli na różne sposoby. Jednym z takich urządzeń jest Xploder, którego główną funkcją jest umożliwienie użycia kodów w grach.

Xploder (na niektórych rynkach urządzenie było sprzedawane jako Xplorer) w porównaniu do innych kartridżów służących do wprowadzania kodów ma zdecydowanie większe możliwości. Cechą wyróżniającą to urządzenie jest port LPT umieszczony z boku, dzięki któremu można połączyć Playstation bezpośrednio z komputerem. Istniały inne kartridże pozwalające uzyskać taki sam efekt, jednak Xploder jest jedynym, który nie wymaga użycia dodatkowych kart PCI. Połączenie urządzenia z komputerem pozwala na kopiowanie zapisów z kart pamięci na dysk twardy i odwrotnie, zapisywanie na dysku twardym danych z pamięci RAM konsoli, modyfikowanie bazy kodów zapisanych w pamięci Xplodera oraz zapisywanie pamięci video konsoli w postaci plików graficznych. Pamięć video konsoli zawiera między innymi wyświetlany aktualnie obraz, więc ta ostatnia opcja pozwala uzyskać screenshoty bezpośrednio z gry. Warto jednak zaznaczyć, że jest to wyjątkowo niewygodne, ponieważ wykonanie każdego zrzutu ekranu wymaga zrestartowania konsoli.

Możliwości urządzenia da się stosunkowo łatwo zwiększyć wgrywając do jego pamięci alternatywne oprogramowanie. Dzięki temu można uzyskać dostęp do takich funkcji jak zmiana trybu wyświetlanego obrazu z PAL na NTSC czy możliwość zatrzymania gry w dowolnym momencie. Istnieje również wersja oprogramowania umożliwiająca uruchamianie plików wykonywalnych przesyłanych prosto z komputera. Pozwala to na zmianę zwykłego Playstation w wersję deweloperską i umożliwia testowanie na konsoli własnoręcznie napisanych gier czy aplikacji.

Mimo sporych możliwości, podstawową funkcją Xplodera jest używanie kodów w grach. Można tego dokonać bez wykorzystania komputera. Po włączeniu konsoli z podłączonym kartridżem zamiast standardowego ekranu startowego Playstation zobaczymy menu Xplodera. Wygląd menu zależy od wersji oprogramowania, jednak zawsze pojawia się w nim opcja użycia kodów. W pamięci urządzenia jest dostępnych ponad dwa tysiące kodów do około trzystu gier. Jeśli standardowe kody nie są wystarczające, można dodać ich więcej za pomocą sprzedawanych osobno płyt, albo samodzielnie stworzyć inne kombinacje.

Z perspektywy współczesnego gracza posiadanie Xplodera niesie ze sobą tylko jedną większą korzyść: możliwość zrobienia kopii zapasowych kart pamięci. Poza tym jest to świetne urządzenie dla twórców gier homebrew na pierwsze Playstation. Wszystkie pozostałe funkcje są dziś mało praktyczne, zwłaszcza, że oprócz posiadania Xplodera wymagają użycia komputera z coraz mniej popularnym złączem LPT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.