RetroAge Konsola, Wii Nintendo Wii
KonsolaWii

Nintendo Wii

Loading

Dziś serwis retroage zostanie wzbogacony o artykuł dotyczący konsoli mającej niewiele wspólnego z retro. Mimo że istnieje dział o konsoli Nintendo Wii przez dłuższy czas brakowało prostego artykułu na jej temat. Pozwoliłem sobie wypełnić tą lukę.

W 2005 roku na Tokyo Game Show zaprezentowano po raz pierwszy kontroler do przyszłego dziecka Nintendo, który wychwytywał każdy ruch. Wiadomo było że konsola dzięki sterowaniu będzie rewolucyjna stąd pojawiła się nazwa konsoli Nintendo Revolution. Celem jej twórców nie było to by konkurować z XBOX360, czy PlayStation 3, ale to by przyciągnąć do grania te osoby które graniem się nie interesowały. Prezentacja konsoli miała nastąpić w 2006 roku na E3, zanim jednak do tego doszło Nintendo zmieniło nazwę produktu na Wii. Powodem zmiany było jak tłumaczą „Wii brzmi tak samo jak „we” co oznacza że konsola jest dla wszystkich, Wii może zostać łatwo zapamiętane przez ludzi na całym świecie bez względu na to jakim językiem się posługują”. Sprzedaż rozpoczęto od dnia 14.VIII.06. zapowiedziano 33 startowe tytuły, wśród nich WiiSports dołączana do każdej konsoli (poza Japonią). Początkowo mówiono o konsoli wolnej od blokady regionalnej, Nintendo jednak szybko rozwiało nadzieje i wprowadzili blokadę regionu. Spośród pozostałych rówieśników swojej generacji Nintendo Wii jest najmniejszą konsolą.

Zestaw

W swoim zestawie Wii zawiera kontroler Wiiremote (w Polsce znany jako Wiilot) dodatkowo Nunchuk (zwany „gruchą”), Sensorbar (urządzenie wychwytujące położenie kontrolerów przy pomocy podczerwieni), oraz podstawka na konsole w położeniu horyzontalnym, nie brakuje również niezbędnych akcesoriów jak kabla AV i zasilacza. Bonusowo dołączana jest gra Wii Sports (o ile nie kupujemy w Japonii), oraz para baterii.

Wsteczna kompatybilność

Konsola posiada wsteczną kompatybilność ze wszystkimi tytułami konsoli Gamecube. Dzięki 4 slotom na pady oraz 2 na kartę pamięci, w pełni funkcjonuje jak jej poprzedniczka. Do gry wymagany jest zakup pada, najlepiej oryginalnego z Gamecube gdyż Classic Controler tutaj zawodzi. Dodatkowo należy wyposażyć się w kartę pamięci do GC, ponieważ pamięć Wii, oraz karta SD nie zapisują stanów gry z gacka. Przez sklep internetowy Wii można nabyć również gry ze starszych konsol Nintendo ale ten wybór jest już ograniczony. Nintendo DS dysponuje możliwością połączenia się z konsolą Wii.

Menu Wii

Gdy załączymy konsole ujrzymy standardowo 6 kanałów. Disc Channel służy do odpalenia gier zarówno z Wii jak i Gamecuba. Mii Channel pozwala nam wykreować swoistą postać którą będzie spełniała role awataru, dodatkowo na taką postać będą zapisywać się poszczególne rekordy z niektórych gier. Ciekawostką jest fakt że w niektórych tytułach (np. Mario Party 8) można używać swoich Mii jako grywalnych postaci. Kolejnym kanałem jest Photo Channel, pozwala nam edytować zdjęcia mieszczące się na karcie SD, wysyłać je znajomym, tworzyć mozaiki czy nawet puzzle. Wii Shop Channel służy do dokonywania zakupów w internetowym sklepie, gdzie możemy pobrać np. gry z WiiWare czy Virual Console. Walutą są specjalnie Wii punkty które nabywamy przy zakupie karty Wii Points (dość popularnej w sieci Empik), czy bezpośrednio przez sklep internetowy przy użyciu karty kredytowej MasterCard lub Visa. Ostatnie dwa kanały to News Channel (wiadomości ze świata) oraz Forecast Channel (kanał pogodowy), te dwa kanały nie funkcjonują w południowej Korei. Na tym lista kanałów się nie kończy, kolejne można dokupywać albo zostaną dołączone po zaktualizowaniu konsoli.

CPU: Bazujący na IBM PowerPC „Broadway”
GPU: ATI „Hollywood”
Wymiary: 157 mm (wysokość) x 44 mm (szerokość)
Waga: 1,2 KG
Pamięć systemu: 512 MB wbudowanej pamięci flash, karta pamięci GameCube, karta pamięci Secure Digital
Połączenia: Wi-Fi, Bluetooth, USB 2.0 x 2, Adapter sieci lokalnej (podłączany przez USB)
Nośniki danych: 12 cm dyski optyczne Wii, 8 cm dyski optyczne Nintendo GameCube

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.