AkcesoriumMaster System

Light Phaser

Loading

W dzisiejszych czasach pistolet to raczej drugorzędne akcesorium do konsol. Po latach królowania w domach i salonach arcade, „celowniczki” odeszły w niszę, co jakiś czas niewyraźnie tylko przypominając o swym istnieniu. W dobie Kinectów, Playstation Move i całej reszty nacierających zewsząd świeżynek technicznych, trudno spodziewać się renesansu poczciwego guna w klasycznym wydaniu. Przenieśmy się jednak do roku 1985. Spektakularny sukces nesowskiego Zappera na dobre kilka lat wyznacza trendy w elektronicznej rozrywce. Gry takie jak Duck Hunt czy Hogan’s Alley z miejsca stają się pamiętanymi do dziś klasykami. Sega wraz z debiutującym rok później Master System nie mogła pozostać w tyle. Światło dzienne ujrzał więc Light Phaser.

Mimo, że oficjalnej premiery Light Phasera doczekaliśmy się w 1986, jego historia ma swe źródło dobre kilka lat wcześniej, kiedy SEGA sprzedawała w Japonii zabawkowy pistolet z celownikiem optycznym o futurystycznie brzmiącej nazwie „Zillion”. Dzieciaki to połknęły, każdy miał, a przynajmniej chciał mieć taki gadżet. Jakie mogło być najlepsze posunięcie w tego typu sytuacji? No pewnie – wydusić z niewinnych dziatew jeszcze więcej pieniędzy! Kawałek czarnego plastiku szybko okraszony zostaje odpowiednią legendą i premierę ma… film animowany o tym samym tytule. Używana w nim broń staje się bezpośrednią inspiracją dla Light Phasera. Mało tego, serial doczekuje się konsolowej adaptacji w postaci gry Zillion i sequela o podtytule The Tri-Formation, a częstym gościem w bajce jest niejaki Opa-Opa, protagonista z innego hitu na Sega Master SystemFantasy Zone. To już jednak temat na inny artykuł, przejdźmy więc do samego pistoletu.

Urządzenie trafiło na półki sklepowe w zestawie z grami Marksman Shooting/Trap Shooting/Safari Hunt, dostępna była też wersja bez dodatkowego cartridge’a oraz seria konsol z dołączonym gunem. Wydano 13 tytułów obsługujących guna, początkowo były to exclusive’y zrobione wyłącznie z myślą o konsoli Sega Maser System, z czasem doczekano się jednak konwersji przebojów z salonów arcade (np. Operation Wolf). Ostatnią grą dedykowaną pistoletowi był Space Gun z 1992.

Light Phaser działa na podobnych zasadach co konkurencyjny Zapper. W chwili pociągnięcia za spust ekran na ułamek sekundy robi się czarny, pozostawiając podświetlony punkt trafienia. Jeżeli ten pokrywa się z lokalizacją celu, strzał zostaje uznany. Ze względu na tego typu konstrukcję, podobnie jak produkt Nintendo, gun SEGI współpracuje tylko z kineskopowymi telewizorami starszej generacji.

Projektanci zadbali o solidne wykonanie i wygodę użytkowania pistoletu. Kontroler świetnie leży w dłoniach, dłuższe sesje z shooterkami nie są męczące. Na uwagę zasługuje też celność urządzenia – bez przekłamań trafia w wyznaczone punkty. W parze z sokolim okiem gracza, Light Phaser staje się śmiercionośnym narzędziem siejącym postrach wśród złych brodatych komunistów, gangsterów, kosmitów i całej fauny afrykańskiego buszu.

Lista gier wykorzystująca Light Phasera:
– Marksman Shooting
– Trap Shooting
– Safari Hunt
– Shooting Gallery
– Gangster Town
– Missile Defense 3-D
– Rescue Mission
– Rambo III
– Wanted
– Operation: Wolf
– Assault City
– Laser Ghost
– Space Gun

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.