RetroAge Artykuł, Poradnik techniczny Przeróbka konsoli NES na multiregion
ArtykułPoradnik techniczny

Przeróbka konsoli NES na multiregion

Loading

Zapewne wielu z was spotkało się z problemem, że zakupiona przez was gra nie działa na waszej konsoli. Jeśli objawia się to ciągłym resetem przy uruchomieniu gry (cechą charakterystyczną jest migająca dioda), to oznacza że prawdopodobnie macie grę z innego regionu niż wasza konsola. Pozostaje kupić ponownie grę w poprawnym systemie, zakupić kolejną konsolę, lub przerobić nasz sprzęt tak aby czytał wszystkie gry. W poniższym poradniku dowiecie się jak w banalny sposób przerobić konsolę NES w wersji PAL i zmusić ją do czytania gier importowanych z Wielkiej Brytanii oraz USA.

Może trochę teorii. Na NESie wyróżniamy 4 regiony:
PAL A (Wielka Brytania, Włochy, Australia)
PAL B (reszta Europy)
NTSC (Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk)
NTSC JAP (Azja)

Poniższy tutorial pokazuje jak przerobić konsolę NES, ale warto zwrócić uwagę na to, że mimo tej modyfikacji nie wszystkie importowane gry będą działały bezbłędnie. W niektórych mogą pojawić się tzw. glitche – przekłamania graficzne. Przykładem może być zniekształcony obraz lub część ekranu przesuwająca się niezgodnie z przemieszczaniem postaci po ekranie. Są to jednak odosobnione przypadki, a zdecydowana większość gier powinna działać poprawnie.

Stopień skomplikowania czynności:  2/10

Czeka nas przede wszystkim odkręcanie i przykręcanie śrubek (ok. 20 sztuk). Nie będzie potrzebnych umiejętności lutowania, której tak bardzo boją się początkujący majsterkowicze.

Czas wykonania: 0:20 – 0:40 minut.

Należy rozkręcić obudowę, zdjąć osłonki (tzw. ekran) i odnaleźć konkretny układ scalony, w który następnie należy oderwać jedną nóżkę. Brzmi to może przerażająco, ale uwierzcie mi na słowo – powinien poradzić z tym sobie każdy średnio rozgarnięty gimnazjalista, więc naprawdę nie ma czego się obawiać.

Niezbędne przedmioty:
Konsola Nintendo Entertainment System (NES)
Wkrętak/śrubokręt krzyżakowy
Wkrętak/śrubokręt płaski lub małe nożyczki/obcinaczka do paznokci
Trochę dobrze oświetlonego miejsca.

Uwaga: Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikłe podczas nieumiejętnego wykonania poniższych modyfikacji w konsoli NES. Przeróbki dokonujesz na własną odpowiedzialność.

Odłączamy wszystkie kable od konsoli, a przede wszystkim zasilanie. Od spodu odkręcamy 6 śrubek. Ze względu na to, że konsola jest już wiekowa, mogą wystąpić problemy z zaśniedziałymi/zardzewiałymi śrubkami. Może to znacznie przedłużyć czas przeróbki

Po rozkręceniu obudowy i zdjęciu jej górnej części naszym oczom ukazuje się poniższy widok. Odkręcamy kolejne śrubki zaznaczone na dwóch kolejnych zdjęciach.

Po zdjęciu osłony (ekranu) pozostanie jeszcze jedna śrubka przytrzymująca dolną część obudowy.

W naszych rękach pozostała sama płyta główna konsoli NES osłonięta od spodu kolejnym ekranem. Obracamy ją i zdejmujemy zabezpieczenie. Trzeba troszkę pokombinować aby dostać się do układów scalonych. Kiedy już sobie poradzicie powinniście zobaczyć coś takiego:

Na powyższym zdjęciu zaznaczono miejsce, które będzie nas interesowało. Jest to układ 3195A. Ustawcie płytę główną tak jak na poniższym zdjęciu. Zwróćcie uwagę na strzałki pomocnicze! Niebieską oznaczono sporą kostkę – układ RP2C07-0 (1EM 1Y). Żółta strzałka wskazuje wyjścia antenowe/AV oraz wejście zasilania. W układzie 3195A interesuje nas 4 nóżka licząc od lewej strony. Przecinamy ją (np. małymi nożyczkami lub obcinaczką do paznokci). Drugi sposób jest niezalecany, ponieważ może uszkodzić sam układ lub ścieżki na płycie. Jeśli jednak zdecydujecie się na niego to należy podważyć nóżkę płaskim śrubokrętem. Uwaga: Nie należy wykonywać tego zbyt gwałtownie ani zbyt mocno. Jeśli śrubokręt nam się poślizgnie i uderzy w inne elementy płyty, może uszkodzić jakieś układy! Starajcie się sukcesywnie naciskać aż do momentu, kiedy nóżka oderwie się od układu. Podkreślam – zalecany jest sposób pierwszy!

Tak powinien wyglądać układ 3195A konsoli NES po przeróbce.

To wszystko! Konsola jest gotowa do łykania gier w innym systemie niż nasz PAL-B. Skręcamy NESa i możemy cieszyć się zabawą na całego.

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.