RetroAge Recenzja, VSmile Cars – Rev it up in Radiator Springs
VSmileRecenzja

Cars – Rev it up in Radiator Springs

Loading

Gry na podstawie filmów powstają po to, aby wyciągnąć dodatkowe pieniądze z portfeli fanów filmów. Gry na podstawie filmów dla dzieci powstają po to, aby za pomocą dzieci wyciągnąć pieniądze z portfeli rodziców…

– Mamo, mamo, kup mi grę z Zygzakiem…

– Gra zręcznościowo-edukacyjna dla dzieci w wieku 4-6 lat?

– Tak, ta z Zygzakiem

– Dobrze, ale w tym miesiącu nie kupujemy już słodyczy…

Zygzak McQueen w przerwie  pomiędzy kolejnymi wyścigami o „Złoty Tłok” wraca ze swoim przyjacielem Złomkiem odpocząć do Chłodnicy Górskiej, czyli do miejsca gdzie wszystko się zaczęło. Chłopaki zatankowali bio-paliwo i zabrało ich na wspominki. Każda z filmowych przygód była pewnego rodzaju lekcją dla Zygzaka, więc można poćwiczyć co nieco aby jeszcze bardziej podkręcić tempo – stąd też „Cars – Rev it up in Radiartor Springs”, czyli bohaterowie filmu „Auta” zwiększają obroty w Chłodnicy Górskiej.

Gra wita nas dynamicznym wjazdem Zygzaka na ekran tytułowy, co przynajmniej w teorii może stanowić zapowiedź dobrej zabawy. W menu gry mamy dostępne 4 opcje: Learning Adventure (przygoda edukacyjna), Learning Zone (strefa edukacyjna), Options (ustawienia) oraz Car Gallery (galeria obrazków z Autami).

Learning adventure

W trybie „przygody” możemy zdecydować się na zabawę zgodnie z chronologią filmową, gdzie do każdego z sześciu etapów zostajemy wprowadzeni przez odpowiedni obrazek z tekstem oraz podłożonym dubbingiem (najczęściej jest to dialog pomiędzy Zygzakiem i Złomkiem). W tym przypadku jeśli nagle postanowimy przerwać grę, możemy ją kontynuować po ponownym włączeniu konsoli, pod warunkiem, że V.Smile nie zostało odłączone od prądu oraz nie wyciągnęliśmy cartridge z grą. Jeśli nie jesteśmy zainteresowani historią, lub mamy swój ulubiony etap gry – możemy skorzystać z opcji „Quick play” i przejść od razu do dowolnego etapu. Rozgrywka dostępna jest na dwóch poziomach trudności i z możliwością wyboru opcji na dwóch graczy (potrzebne są dwa kontrolery, mimo iż gra się na zmianę.)

Arriving in Radiator Springs

Początkowa scena filmu, gdzie Maniek gubi Zygzaka na autostradzie. Podczas tego etapu naszym zadaniem jest unikanie zderzenia z innymi pojazdami na trzypasmowej jezdni, omijanie pachołków, zbieranie kanistrów z paliwem oraz flag z szachownicą. Trzeba trochę uważać, gdyż inne samochody lubią zajeżdżać nam drogę. Na każdym z trzech odcinków autostrady spotkamy dwa samochody ciężarowe w przypadków których musimy zapamiętać namalowany na nich obrazek (na poziomie łatwym) lub powiązaną z obrazkiem literę (na poziomie trudnym).

Tip the Tractors

Ulubiona zabawa Złomka polegająca na budzeniu śpiących na łące traktorów. Rozgrywka polega na dobraniu odpowiednich obrotów do obudzenia poszczególnych traktorów. Na poziomie łatwym liczymy kółka ze spalin unoszące się z rury wydechowej, a na poziomie trudnym liczymy wynik prostego dodawania wyświetlonego na chmurce. Zbyt wiele pomyłek skutkuje obudzeniem Heńka!

Tractor Roundup

Według instrukcji etap ten służy rozwijaniu spostrzegawczości oraz orientacji na mapie. Zadanie polega na odnalezieniu błąkających się po Chłodnicy Górskiej Traktorów i zapędzenie ich do zagrody. Poziomy trudności różnią się wielkością mapy oraz ilością Traktorów.

Tyre Bouncing

Kolejny etap drogowy z omijaniem pachołków i beczek oraz zbieraniem flag z szachownicą oraz kanistrów. Na poziomie łatwym u góry ekranu porusza się Złomek z przyczepą na duże litery, a na dole ekranu Luigi z przyczepą na małe litery. Naszym zadaniem jest zbijanie opon oznaczonych różnymi literami w kierunku odpowiednich przyczep. Na poziomie trudnym spotkamy jedynie Luigiego, z przyczepą na której jest wyraz z brakującą literą – zadaniem jest zbicie w kierunku przyczepy opony z brakującą literą.

Cold Rings

Prosty etap, w którym poruszamy się jedynie prawo-lewo i zbieramy flagi z szachownicą unikając strumienia wody, którą co jakiś czas próbuje nas oblać Edek. Poziomy trudności różnią się jedynie szybkością Edka.

Matter’s Challenge

Ostatni etap – przejazd trasą, na której w filmie Zygzak ścigał się z Wójtem Hudsonem. Tym razem jedziemy sami, a naszym zadaniem jest zbieranie zadanych symboli w odpowiednim kolorze. Na poziomie łatwym cały czas na górze wyświetlony jest odpowiedni symbol oraz kolor. Na poziomie trudnym wyświetlona jest sekwencja dwóch symboli, natomiast kolory widzimy jedynie na początku danego odcinka trasy.

Ukończenie trybu przygodowego zajmuje około 20-25 minut. Można założyć, że zabawa kończy się zanim dziecko zdąży się znudzić.

Learning Zone

To dodatkowe cztery mini gry edukacyjne, nie powiązane żadną historią. Tu także mamy do dyspozycji dwa poziomy trudności oraz opcję na dwóch graczy (w tym przypadku zrozumiałe jest wymaganie dwóch kontrolerów, gdyż dwójka pociech może grać na raz.)

Neon Magic

Mini gra polegająca na naprawie kabla elektrycznego zasilającego neony, poprzez obracanie wybranych odcinków uszkodzonego przewodu. Poziomy trudności różnią się ilością elementów.

Junkyard Fun

Zabawa polegająca na przyporządkowaniu śmieci na złomowisku do jednego z dwóch zbiorów. Na poziomie trudnym zbiory mają też cześć wspólną.

Pitstop Frenzy

Gra polegająca na łapaniu i dostarczaniu odpowiednich opon potrzebnych do wykonania pit-stopu. Na poziomie łatwym jesteśmy proszeni o opony oznaczone liczbą parzystą lub nieparzystą, natomiast na poziomie trudnym polujemy na opony z określonym wynikiem dodawania (w zakresie do 20)

Random Road Signs

Czyli odwracanka obrazkowa. Na poziomie łatwym mamy 6 par obrazków na dodatek naniesionych na 3 różnych kształtach (znakach drogowych). Na poziomie trudnym mamy tylko 1 kształt i 8 par obrazków – przy czym w pary musimy dopasować pojazd i odpowiadający mu przedmiot (na przykład wóz strażacki i drabina)

Po około 10 minutach zabawy w trybie edukacyjnym można powiedzieć, że widzieliśmy już wszystko.

W opcjach gry możemy wyłączyć muzykę – na szczęście, gdyż bardzo działała mi na nerwy, oraz ustawić liczbę żyć dla trybu przygodowego.

Na zakończenie, jak na grę dla dzieciaków w wieku przedszkolnym, które nie powinny zbyt dużo czasu spędzać przed grami, tytuł wydaje się być odpowiednią pozycją. Grafika jak na możliwości konsoli jest bardzo dobra, muzyka jak już wspomniałem denerwuje ale pozycja od strony dźwiękowej nadrabia dubbingiem. Niby można się nauczyć kilku, może kilkunastu wyrazów po angielsku, niby jakieś tam elementy edukacyjne są obecne… ale, pisząc szczerze w tym temacie są dostępne dużo bardziej atrakcyjne tytuły, na mocniejsze konsole i komputery z dużo bardziej atrakcyjną oprawą…

Ocena ogólna

Cars – Rev it up in Radiator Springs

V.Smile

Grafika
80%
Dźwięk
50%
Grywalność
50%

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.