Game & Watch Gallery wydane zostało po niezbyt udanej produkcji jaką jest Game Boy Gallery.
Na kartridżu znajdują się 4 następujące gry z serii Game & Watch:
– Manhole,
– Fire,
– Octopus,
– Oil Panic.
Każda z gier posiada dwie wersje, w które można zagrać tj.:
– wersję modern, która została w prawie że idealny sposób przeniesiona z oryginału,
– wersję classic – będącą nowoczesną wersją danej gry, w której występują postacie ze świata braci Mario. Spotkamy tutaj Yoshiego, Toad’a, Maria, księżniczkę Peach i innych.
Manhole
Gra Manhole wydana została w 1981 roku w serii Gold. Naszym zadaniem jest niedopuszczenie do wpadnięcia w przepaść/dziurę przechodzących przechodniów. W wersji modern poruszamy się Yoshim zabezpieczając przejście dla skaczących Toad’ów i Donkey Kong JR’ów, a także biegającego Maria.
Fire
Oryginalnie gra Fire wydana została w 1980 roku w serii Silver i 1981 roku w wersji Wide Screen. Nintendo wydało ponownie grę Fire w serii Nintendo Mini Classic. Naszym zadaniem jest ratowanie wyskakujących ludzi z płonącego budynku. W wersji classic poruszamy się dwoma sanitariuszami, którzy na trzymane nosze wyłapują skoczków. Naszym zadaniem jest tak nimi manewrować aby wyskakujący z budynku ludzie bezpiecznie dotarli do ambulansu. Stopień trudności A (easy) jest stosunkowo prosty, ponieważ wyskakujący ludzie po wyjsciu na balkon skaczą w dół. W końcu budynek się pali, nie? W wersji B (hard) już nie jest tak łatwo, oprócz bezmyślnych skoczków z drugiego piętra dochodzą jeszcze ludzie skaczący z piętra niżej. Nie było by w tym nic trudnego gdyby nie fakt, iż ludzie skaczący z pierwszego piętra czekają na odpowiedni moment. Należy zwrócić na nich szczególną uwagę, ponieważ nie wiadomo kiedy zechce im się skoczyć. A jak wiemy z niższej wysokości spada się szybciej.
Wersja modern gry Fire przenosi nas do świata Mario i zamku, z którego wyskakują niezliczone ilości Toadów, Yoshich i DK JR’ów. Rolę sanitariuszy pełnią Mario i Luigi, a karetka zastąpiona została karocą, do której należy 'dostarczać’ skoczków. Co jakiś czas z okna wylatuje jajko, w którym znajdować się może bomba lub gwiazdka. Bomba powoduje utratę życia, a gwiazdka zwiększa nasz wynik. Wielokrotnie nie opłaca się ryzykować odbijania gwiazdki, gdyż stracić życie w grze Fire jest bardzo łatwo.
W obu wersjach istnieje możliwość odzyskania straconych żyć przekraczając wynik 200, 500 czy 700 punktów. W wersji classic po przekroczeniu wymienionego pułapu kontynuujemy grę z czystym kontem. W wersji modern z bram wejściowych zamku wychodzi księżniczka Peach i wyrzuca serduszko, które regeneruje jedno stracone życie.
Octopus
Gra Octopus wydana została w 1981 roku w serii Wide Screen, a także w serii Nintendo Mini Classic w 1998 roku. Zarówno w wersji modern jak i classic należy wykradać złoto ze skrzyni, która pilnowana jest przez ośmiornicę. W wersji modern w łodzi czeka księżniczka Peach, a nurkiem schodzącym po skarby jest Mario. W wersji modern, autorzy gry uwzględnili ciężar zabieranych do torby skarbów, a więc im więcej ich nabierzemy tym Mario będzie się wolniej poruszał będąc łatwym łupem dla macek ośmiornicy. Istnieje także możliwość pozbycia się łupu wciskając klawisz B. Można ten element wykorzystać do obrony przed mackami ośmiornicy. Jeżeli wciśniemy klawisz w odpowiednim momencie wyrzucona torba uderzy mackę cofając ją do właścicielki.
W tej wersji zmienionym elementem jest zwrot skarbów i uzyskiwanie punktów. Po dostarczeniu skarbów na statek otrzymujemy dodatkowo dwukrotność tego co wydobyliśmy. W wersji classic za zostawienie dowolnej ilości monet na statku otrzymujemy 3 punkty ekstra.
W obu wersjach po trzeciej stracie życia nasza gra się kończy. Jest także możliwość zregenerowania straconych żyć zdobywając odpowiednią ilość punktów (200, 500, 700) po których:
– w wersji classic kontynuujemy grę z czystym kontem,
– w wersji modern regeneruje nam się jedna skucha. Tyle że najpierw musimy zdobyć wyrzucone przez księżniczkę serduszko.
Oil Panic
Gra Oil Panic wydana została w serii Multi Screen w roku 1982, a także w wersji Nintendo Mini Classic w 1998 roku. Ekran konsoli został podzielony na dwie części w poziomie. W wersji classic w górnej części należy łapać spadający z sufitu olej do słoików. Następnie uważając na to aby nie zalać stojących na ulicy ludzi należy przelać go do beczki znajdującej się w dolnej części ekranu. Stracić życie możemy w dolnej części ekraniku gdy wylewany olej spadnie na ludzi znajdujących się obok budynku, lub w górnej części gdy spadający z sufitu olej upadnie na palniki.
W wersji modern w górnej części poruszamy się Mariem, którego zadaniem jest wyłapywanie oleju wylewanego przez znajdującego się na dachu budynku Bowsera. Złapany w słoiki olej należy wylać w paszczę znajdującego się piętro niżej Yoshiego. Podczas wylewania należy uważać aby nie zalać wygrzewających się na słońcu Luigiego i DK JR’a. Oil Panic to pierwsza gra, w której stracone życia podzielone są na dolny i górny ekranik.
Gra umożliwia zregenerowanie żyć i w zależności od wersji kasuje wszystkie straty w wersji classic i regeneruje jedną stratę po złapaniu serduszka w wersji modern.
Szata graficzna i muzyczna
Game & Watch Gallery jest dość ciekawym i innowacyjnym produktem. Posiada dwie wersje każdej z gier:
– wersja modern – grafika i dźwięk są zgodne z oryginalnymi grami z serii G&W oraz,
– wersja classic – zaopatrzona w nową i ładną grafikę osadzoną w świecie braci Mario, a także bardzo ciekawą muzyką i dźwięki.
Podsumowanie
Game & Watch Galery wydana została na konsolę Game Boy i niestety nie jest w pełni kolorowa na konsolach GBC i GBA. Gra jest za to w pełni kolorowa po uruchomieniu jej na konsoli Super NES korzystając z przystawki Super Game Boy. Jest to tzw. Super Game Boy Game Pak.
Za każde zdobyte 200 punktów otrzymujemy jedną gwiazdkę. Po zdobyciu odpowiedniej ilości gwiazdek otwierają się ukryte sekrety (m.in. 16 sekretów w muzeum).
Dostępne gry na składance Game & Watch Gallery zapewniają świetną rozrywkę na dłuższy czas. Być może same gry nie byłaby tak wciągające gdyby nie elementy, które należy odkryć.
Pewnym minusem może być fakt, iż gra niestety nie jest kolorowa ale produkt nadrabia jakością. Jest to też tytuł, do którego można ciągle wracać. Szczególnie ciszy mnie możliwość pogrania w Octopus, będącej dla mnie jedną najlepszych gier z serii Game & Watch. Uważam, że każdy powinien się z tym tytułem chociaż zapoznać dzięki czemu poznałby lepiej część historii Nintendo.
Game & Watch Gallery
GAME BOY