RetroAge Akcesorium, Nintendo DS Nintendo DS Browser
AkcesoriumNintendo DS

Nintendo DS Browser

Loading

Minęły już czasy, kiedy przenośne konsole służyły tylko do grania. Dodatkowe akcesoria pozwalają na coś więcej, jak chociażby kamerka do Game Boya. PSP to już zabawka prawie do wszystkiego, a jak ma się sprawa z najpopularniejszym handheldem? Przyjrzyjmy się bliżej Nintendo DS Browser – przeglądarce internetowej dla DS’a, która na chwilę zmieni jego główne zastosowanie.

Przeglądarka internetowa w kieszeni to bardzo fajny pomysł, a na ulubionej konsoli do grania – jeszcze lepszy. Posiadacze Nintendo DS mogą w taki program się zaopatrzyć dzięki Nintendo DS Browser, przeglądarce internetowej Opery pozwalającej na surfowanie po internecie na przenośnej dwuekranowej konsoli „wielkiego N”. Tylko jak to działa?

Opisywany produkt ukazał się w dwóch wersjach (dla DS i DS Lite), które różnią się rozmiarem Memory Expansion Pak’a (rozszerzenia pamięci) wkładanego w SLOT-2 konsoli. Przedmiot na zdjęciach prezentuje pierwotną wersję (Memory Expansion Pak – wygląda jak kartridż gier na GBA) i niestety po włożeniu do DS Lite wystaje z konsoli. Nowsza wersja rozszerzenia pamięci dla DSL wygląda jak zaślepka od SLOT’u-2 i wkomponowuje się w jego kształt.

W momencie publikacji tego opisu, w Japonii ukazała się już trzecia – najnowsza wersja konsoli Nintendo DS- DSi, która posiada przeglądarkę w swoim oprogramowaniu. W DSi SLOT-2 (na kardridże gier z GBA) został całkowicie usunięty, więc przeglądarki w wersji pudełkowej z najnowszą konsolą nie będą kompatybilne – gdyż nie włożymy do niej Memory Expansion Pak’a – no ale po co? Skoro przeglądarka jest już w pamięci konsoli. W Europie jednak musimy jeszcze poczekać na DSi do wiosny 2009 roku.

Wróćmy jednak do opisu. Przeglądanie stron za pomocą tego programu nie jest tak wygodne jak wykonywanie tej czynności na komputerze, no ale jest to wersja mini dla konsoli i stanowi swego rodzaju gadżet. Strony wyświetlają się na dwóch ekranach. Na jednym pojawia się całość strony z zaznaczoną ramką (jak lupa), której obszar widzimy powiększony na drugim ekranie. Celowo nie pisze na którym, gdyż na pasku narzędzi nawigacyjnych mamy możliwość przeskakiwania między ekranami (czy powiększenie może być na dolnym, lub na górnym wyświetlaczu).

Jeśli dolny ekran ukazuje całość wyświetlanej strony, z zaznaczoną ramką/lupą – to stylusem możemy ją przesuwać, a na górnym ekranie wyświetla nam się powiększony fragment strony. Konieczność przeskakiwania między ekranikami jest wymuszona tym, iż w linki klikamy rysikiem (a więc na dotykowym wyświetlaczu musimy mieć przynajmniej wtedy powiększoną stronę).

Witryny internetowe przeglądać można na kilka sposobów (przeskakując między ekranami, lub włączając trybSSR, w którym cała strona wyświetla się w jednej ramce i jest przesuwana w dół).

Na pasku narzędzi nawigacyjnych znajdują się następujące ikony:
– strzałki (poprzednia, następna),
– odświeżanie,
– „X” – zatrzymanie wczytywania strony,
– „URL” – wpisujemy adres strony,
– „gwiazdka” – ulubione linki (które można dodawać, edytować, kasować),
– „lornetka” – wyszukiwarka
– „klucz” – ustawienia
– „?” – informacje jak używać Nintendo DS Browser
oraz inne wcześniej opisane: tryb SSR/dwa ekrany, wyłączania obrazków, powiększania/pomniejszania strony, przeskakiwania między ekranami.

Jeśli wpisujemy jakiś tekst/adres strony – to na dotykowym ekranie pojawia się klawiatura. Ułatwienie stanowi możliwość dopisania końcówek do stron, np. po wpisaniu/wystukaniu „retroage”, klikamy w „.net”, co w jakimś stopniu przyśpiesza wprowadzanie adresu. Z klawiatury możemy również przeskoczyć w „ręczny tryb wpisywania tekstu”, w którym stylusem (jak długopisem) piszemy literki, a program sam przekształca je na odpowiednie znaki literowe.

W ustawieniach możemy włączyć lub wyłączyć blokadę: na portale społecznościowe, strony o treściach wulgarnych, niecenzuralnych, z przemocą i innych mogących zgorszyć dzieci. Na początku gdy zacząłem korzystać z tej przeglądarki nie mogłem wejść na wymienione wyżej kategorie stron, jednak po wyłączeniu tej blokady nie ma już z tym problemu. Można nawet wprowadzić hasło i login, aby nikt inny nie mógł korzystać z przeglądarki.

Nintendo DS Browser ma jednak kilka wad, które wpływają na funkcjonalność tego programu. Pierwszą i najistotniejszą jest długie wczytywanie stron (a duże portale jak choćby interia.pl lub gamespot.com potrafią się zawiesić). Przeglądarka ta nie obsługuje Javy, flash’a, filmików i nie odtwarza muzyki (praktycznie nie wydaje żadnych dźwięków – poza jakimiś „piknięciami” gdy klikamy w link).

Podsumowując, jest to ciekawy produkt ale jego funkcjonalność nie jest bardzo rozbudowana. Przeglądanie małych stron, for, sprawdzenie poczty elektronicznej, pisanie maili i rozmowa na forach dyskusyjnych znajdzie tu jeszcze jako takie zastosowanie (w sumie tylko do tego służą przeglądarki), jednak witryny ze sporą ilością grafiki ładują się zbyt długo, a wyłączenie obrazków niewiele pomaga. W dzisiejszych czasach wszechobecny zasyp reklamami oraz moda na strony z animacjami wykonanymi we flash’u sprawia że wiele witryn po prostu się nie wyświetla na DS Browser. Przeglądarkę należy traktować jako gadżet (łatwiej jest odpalić komputer i szybko odwiedzić daną stronę), a do przeglądania internetu podejść z dużą dawką cierpliwości.

Typ: Przeglądarka internetowa
Data wydania:
Japonia – 24 lipiec 2006
Europa – 6 październik 2006
Australia – 18 styczeń 2007
USA – 4 czerwiec 2007
Wydawca/Producent: Nintendo / Opera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.