Growe technikalia - kable AV Nintendo

Utworzono: 27 maja 2012
Autor: tbxx
Odsłon:

2854

W dzisiejszym odcinku przyjrzymy się Nintendowym kabelkom AV pochodzącym z regionów PAL i NTSC, oraz „naprawimy” kabel s-video do N64.

 

Na początek konsole z systemu PAL podepniemy standardowymi kablami AV pochodzącymi z systemów PAL oraz NTSC:

Jak widzimy obraz na konsoli podpiętej kablem z systemu NTSC jest widocznie jaśniejszy od tego, co widzimy na konsoli podpiętej kablem PAL. Szczególnie widoczna jest utrata szczegółów w jaśniejszych partiach ekranu.

Podpinając tymi samymi kablami konsole NTSC, możemy spodziewać się ciemniejszego obrazu z konsoli podpiętej kablem PAL:

Nic takiego jednak nie ma miejsca, różnica o ile jest to możemy ją spokojnie pominąć.
Wygląda na to, że kabelek od konsoli PAL jest bardziej uniwersalny.

Teraz zbadamy, na czym polega różnica w budowie obu kabli. Standardowy kabel AV (Composite) przeznaczony do SNES/N64/Gamecube w wersji PAL zawiera w swojej konstrukcji rezystor 75ohm włączony pomiędzy przewód sygnałowy a masę. Ponadto kabel od Gamecube i niektóre od N64 zawierają kondensator 220uF włączony szeregowo do przewodu sygnałowego ( nóżka „+” w kierunku konsoli, nóżka „-” w kierunku TV). Natomiast kable od konsol NTSC nie zawierają żadnego z wcześniej wymienionych elementów – kabel przesyła sygnał bezpośrednio z konsoli do telewizora.

Na koniec obiecana „naprawa” kabla S-Video do konsoli N64. Nintendo nigdy oficjalnie nie wypuściło kabli S-Video do konsoli PAL ( SNES i N64 mają możliwość wysłania takiego sygnału ). Wszystkie dostępne na rynku kable są przeznaczone są do konsol NTSC i jak możecie się domyślać dla konsol PAL brakuje im jakichś rezystorów i kondensatorów. Jakich? Dokładniej rezystora 75ohm miedzy Luminacją a masą, plus kondensator 220uF szeregowo. Oraz rezystor 75ohm między Chrominacją a masą, plus kondensator 68nF szeregowo. Dzięki tak spreparowanemu kablowi uzyskamy najwyższą możliwą jakość obrazu na nieprzerabianym N64.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie