RetroAge Homebrew, PlayStation2 Simple Media System
HomebrewPlayStation2

Simple Media System

Loading

Bywają w życiu gracza takie momenty, że nie ma ochoty na granie. Na samą myśl o wzięciu pada do ręki ogarnia człowieka lenistwo. Przychodzą wtedy z pomocą różnego rodzaju aplikacje Homebrew, które uświadamiają mi, że czasy kiedy konsola służyła tylko do grania już dawno minęły. W trakcie jednej z takich chwil przyglądałem się aplikacjom dostępnym na maszynkę od Sony oznaczoną numerem dwa. Tak właśnie natknąłem się na Simple Media System, zdecydowanie najlepszy odtwarzacz plików dostępny na Sony Playstation 2.

Początki życia Simple Media System sięgają roku 2005, kiedy to człowiek zwany Eugene Plotnikov znudzony oglądaniem filmów DVD (PS2 ma wbudowaną obsługę tego formatu fabrycznie) postanowił stworzyć bardziej uniwersalny odtwarzacz. Usiadł więc do komputera, i zaczął klepać kod… Początkowe wersje programów były niestabilne, lubiły się zawieszać, jednak autor ambitnie aktualizował swoje dzieło aż do jesieni 2009, wykluczając wszystkie błędy i niedoróbki. Tak powstał program ponadczasowy, wykorzystujący moc popularnej czarnulki aż do granic możliwości. Szata graficzna programu stoi na przyzwoitym poziomie, również interfejs jest przejrzysty i łatwy w użytkowaniu.W menu poruszać możemy się padem, więc kupno dodatkowych akcesoriów nie jest wymagane. Obsługa najbardziej popularnych formatów audio i video odczytywanych z napędu DVD, za pośrednictwem sieci (wymagany Network Adapter) oraz portów USB zostawia konkurencyjne aplikacje daleko w tyle stawiając program ten na miejscu lidera playerów na PS2.

Przyjrzyjmy się zatem liście testowanych przeze mnie i obsługiwanych przez Simple Media System plików.

Video:
-avi, xvid, divx, mp4,

Audio:
-mp3,mp2, ac3, ogg,

Subtitles:
-txt, srt

Images:
-jpg

Podsumowując, autor wykonał kawał dobrej roboty, tworząc przejrzystą i funkcjonalną aplikację rozszerzającą możliwości konsoli. Lista obsługiwanych plików jest niewielka, brak też wysokiej rozdzielczości co w dobie HD również może zniechęcić. Należy jednak pamiętać, że narodziny PS2 miały miejsce w roku 2000, czarnulka była też najsłabszą technicznie konsolą w swojej generacji, i patrząc przez pryzmat wieku i specyfikacji, program daje radę. Z czystym sumieniem zasługuje na ocenę celującą.

Strona autora:
http://members.casema.nl/eugene_plotnikov/

Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.