RetroAge Recenzja, Game Boy Super Mario Land 3: Wario Land
RecenzjaGame Boy

Super Mario Land 3: Wario Land

Loading

Z Wariem spotkaliśmy się po raz pierwszy w grze Super Mario Land 2: 6 Golden Coins, która dostępna jest na konsolę Game Boy. Tym razem nie jest on jednak naszym wrogiem, z którym będziemy musieli się zmierzyć, a główną postacią, którą będziemy mieli przyjemność grać.

Skąd nasz bohater pochodzi, tego niestety nie wiadomo, wiemy natomiast o nim tyle, że jest chciwy i bardzo lubi złoto oraz skarby. Naszym zadaniem w grze Super Mario Land 3: Wario Land nie jest uratowanie uwięzionej księżniczki, lecz wzbogacenie się – najlepiej szybkie i łatwe. Jak wiemy, tylko niektórym przychodzi to łatwo, a my do nich nie należymy. Czeka nas zatem czterdzieści plansz, które składają się na siedem etapów gry, podczas których naszym celem jest znalezienie jak największej ilości monet oraz odszukanie ukrytych skarbów. Skarby ukryte są w zamkniętych skrzyniach, do których musimy znaleźć klucz ukryty gdzieś na planszy. Do odnalezienia jest 15 skarbów i – jak się już można domyślić – nie na każdej z plansz możemy taki skarb znaleźć.

Po przejściu gry Super Mario Land 2: 6 Golden Coins wiemy, że nasz bohater jest bezdomny, bo podły Mario pozbawił go wspaniałego – chociaż pewnie dopiero co ukradzionego – zamku. Znalezione pieniądze i skarby po przejściu ostatniego bossa zamienione zostaną więc na nową kwaterę dla naszego bohatera.

W tej odsłonie nie znajdziemy grzybków powiększających naszego bohatera, ani kwiatuszka umożliwiającego strzelanie ognistymi kulami, ani nawet marchewki pozwalającej na powolne opadanie z dużych wysokości. Tutaj dostępne są nowe umiejętności, które świetnie pasują do naszego złego bohatera, a są to: smocza czapka, która zieje ogniem niszcząc naszych przeciwników oraz klocki, czapka z byczymi rogami, która pozwala naszemu bohaterowi przykuwać się do sufitu oraz niszczyć inne bloki, oraz czapka ze skrzydłami i silnikiem odrzutowym, która pozwala przez pewien okres czasu szybować bez opadania.
Umiejętności są ciekawe, a ich możliwości spisują się świetnie. Gdy nasz bohater zostanie zraniony przez nieprzyjaciela, staje się mały i traci nabytą umiejętność. W grze pojawia się jeszcze jedna rzecz, którą możemy znaleźć, a mianowicie coś co wygląda jak worek z monetami. Umiejętność ta powiększa postać do normalnych rozmiarów lub w przypadku gdy jesteśmy już dużym Wariem, dodaje naszej postaci bycze rogi. W tejże formie Wario używa „wejścia z bara”, jako podstawowego ataku niszczącego wrogów.

Gry nie da się ukończyć w 100% za pierwszym razem, nawet jeśli uda się zebrać wszystkie skarby. Owszem, nasz bohater dostanie szałas, domek w drzewie, chałupkę czy nawet zamek, ale czy naszemu zachłannemu bohaterowi to wystarczy? Nie! Jego celem jest bycie panem świata, a żeby tak się stało, czeka nas sporo pracy.

Graficznie i muzycznie gra Super Mario Land 3: Wario Land prezentuje się bardzo dobrze. Zarówno Wario, jak i wszyscy jego przeciwnicy wykonani są bardzo szczegółowo. Widać również, że autorzy gry włożyli dużo pracy w tła, które wyglądają bardzo ładnie i są różnorodne. Klimat plansz zmienia się wielokrotnie w każdym z etapów, a naszym bohaterem będziemy biegać i skakać na plaży, w lesie, na statku i lodowcu oraz pływać w wodzie. Podczas gry usłyszymy ciekawą muzykę oraz szereg dźwięków wydawanych są przez Waria i jego wrogów.

Super Mario Land 3: Wario Land to świetna platformówka, w której widzimy naszego bohatera z boku. Gra czerpie całymi garściami z poprzedniej części, czyli Super Mario Land 2: 6 Golden Coins. Gra zapewnia świetną rozrywkę, której doświadczamy podczas gry: nie sposób jest się nudzić, kiedy ciągle coś się dzieje. Plansze są wykonane w przejrzysty sposób i nie ma możliwości, aby się w nich zgubić.
Sprytnie poukrywane skarby są zdecydowanym atutem, który jeszcze bardziej wciąga w grę. Pobieżnie można grę ukończyć w około dwie godziny, lecz nie warto się spieszyć. Oprócz skarbów, w grze Super Mario Land 3: Wario Land ukrytych jest kilka dodatkowych plansz, które również warto spenetrować. Warto jest też wydać na grę te 20 zł, które na pewno nie pójdą na marne, gdyż niewiele gier daje tyle przyjemności, co ta.

Ocena ogólna

Super Mario Land 3: Wario Land

GAME BOY

Grafika
90%
Dźwięk
100%
Grywalność
100%

Autor

Komentarze

  1. Przeszedlem dzisiaj i w pełni zgadzam się z autorem. Fajna grafika i muzyka, ciekawy pomysł ze skarbami i power upami. Dodatkowo gra jest całkiem zabawna i to mnie chyba najbardziej w niej urzekło. Brawo Nintendo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.