RetroAge Recenzja, NES Tetris (BPS)
RecenzjaNES

Tetris (BPS)

Loading

Pamiętam, jak w dzieciństwie w oczekiwaniu na swój ulubiony wieczorny program TV, starałem się czymś zabić czas. Z nudów chwyciłem za szarą chińską przenośną gierkę elektroniczną znalezioną gdzieś na wczasach. Polegała ona na układaniu spadających z góry klocków. Pomyślałem: straszna nuda, co może być w tym ciekawego? Gdy jednak odpaliłem tę grę raz, byłem zaskoczony, jak bardzo uzależnia i jak sporą satysfakcję sprawia każda rozgrywka. Tetris stał się dla mnie jednym z ważniejszych tytułów w życiu i gdy tylko nabyłem Famicoma, postanowiłem sprawić sobie stacjonarną wersję tych klocków. Okazała się jeszcze lepsza niż ta posiadana wcześniej.

W Tetrisie kontrolujemy spadające pojedynczo różnokształtne klocki, które możemy przesuwać i obracać. Naszym celem jest ułożenie z nich poziomych linii. Gdy utworzymy takową, poziomy rząd klocków zniknie, a my zostaniemy nagrodzeni punktami. Z czasem bloki spadają szybciej po każdych dziesięciu utworzonych liniach. Kiedy ekran cały zapełni się klockami, gra się kończy.
Jednak pojedyncza linia nie musi ograniczać twoich możliwości kasowania bloków. Można próbować układać je w taki sposób, że utworzy się kilka linii. Podwójne, potrójne, a nawet poczwórne zwiększają radykalnie zdobycz punktową.
W Tetrisie nie walczymy z żadnym niewidzialnym wrogiem. Jedynym przeciwnikiem tak naprawdę jesteśmy my sami, gdy toczymy walkę o pobicie własnego rekordu lub wyniku drugiego gracza. Rozgrywka zdaje się dość prosta i właśnie taka jest. Prostota to największy atut tej gry.

Poziom trudności w Tetris wzrasta stopniowo. Na pierwszym etapie bloki poruszają się straszliwie wolno, jednak prędkość rośnie z każdym levelem, czyniąc klocki na najwyższym poziomie niemal niemożliwymi do opanowania.
Grafika w grze jest bardzo prosta. Jednak w tytułach tego typu najważniejsza jest czytelność. Pod tym kątem twórcy spisali się wzorowo. Klocki są wyraźne i dobrze widoczne. Żaden zbędny element graficzny nie odciąga naszej uwagi od ich układania.

Tetris oferuje trzy rodzaje melodii, jaka przygrywa nam w trakcie gry, jak również opcję całkowitego wyłączenia muzyki. Nie jest ona specjalnie skomplikowana i składa się z prostych, ale przyjemnych melodii. Rozpraszać mogą trochę efekty dźwiękowe w trakcie gry, ale je również można wyłączyć.

Ogólnie Tetris jest niesamowitą i wciągającą pozycją, będącą inspiracją dla wielu innych gier logicznych. Wersja na Famicoma jest jednym z najlepszych wydań tego tytułu. Każdy powinien w Tetris zagrać i kropka. 

Ocena ogólna: 8.3
Grafika: 7
Dźwięk: 8
Grywalność: 10

Autor

Komentarze

  1. Najlepszy Tetris w jakiego grałem! Całe rodziny grały swego czasu. Fajna minirecka do kibelka na fajeczkę. Najlepszego od RnG życzy Borsuk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.