RetroAge Artykuł, Publicystyka Środowisko Evercade #1 / (Przydługi wstęp, nie mający wiele wspólnego z Evercade)
ArtykułPublicystyka

Środowisko Evercade #1 / (Przydługi wstęp, nie mający wiele wspólnego z Evercade)

Loading

Lubimy stare gry, lubimy stare konsole i komputery. Nierzadko trzymamy starsze telewizory z wejściami analogowymi, w tym także te większe gabarytowo kineskopowe. A w przypadku nowszych odbiorników inwestujemy w różnego rodzaju konwertery i polepszacze analogowo-cyfrowe. Starsze urządzenie ulegają różnego rodzaju awariom, jest ich coraz mniej na rynku a moda na retro granie nie przemija, zdobywając coraz więcej wyznawców. Polując na koleją grę, konsolę, komputer do naszych kolekcji coraz częściej mocno łapiemy się za portfel widząc rosnące ceny interesujących nas rzeczy. Dlatego też, miłośnicy retro gier coraz częściej spoglądają w stronę „retro w nowoczesnym wydaniu”.

Świat emulacji

Najprostszym sposobem na nowoczesne retro wydaje się być emulacja programowa, czyli udawanie starszych urządzeń za pomocą specjalnego oprogramowania dla między innymi komputerów PC, mini komputerów Raspberry Pi lub urządzeń z systemem Android. Wystarczy zainstalować i skonfigurować odpowiedni emulator i możemy cieszyć się grając w zdobyte w legalny lub niestety też nielegalny sposób gry, z czasem nawet bardzo egzotycznych konsol i komputerów. Popularne maszynki do gier mogą mieć nawet po kilka-kilkanaście różnych emulatorów, różniących się między innymi poziomem kompatybilności z biblioteką gier dostępnych na dany sprzęt. Pod emulatorem, pewne rzeczy mogą wyglądać lub grać inaczej niż na oryginalnej konsoli czy komputerze. Pewne gry mogą zawieszać się w dalszy etapach na jednych emulatorach, gdzie na innych możemy bez problemu ukończyć dany tytuł. Zdarzają się również gry nie obsługiwane przez żaden obecnie dostępny emulator. Mimo powstałych multi-emulatorowych nakładek typu RetroArch całość nadal jest zbyt skomplikowana dla przeciętnego zjadacza hamburgerów popijanych Coca-Colą, oczekujących rozwiązania typu „podłącz i graj”. A jeśli na rynku pojawia się potrzeba, zapewne znajdzie się ktoś, kto będzie chciał tę potrzebę zaspokoić i przy okazji oczywiście zarobić. I chociaż prezentowane poniżej urządzenia działają zasadniczo w oparciu o emulację – zarówno programową jak i sprzętową (gdzie podzespoły danej konsoli lub komputera odwzorowane są za pomocą układów FPGA), to całość jest zaprojektowana i przetestowana pod kątem jak największej wygody użytkowania.

NES on a chip

Na początku lat ’90 chińczykom udało się dość skutecznie skopiować podzespoły japońskiej konsoli Famicom (NES), przez co rynek zaczęły zalewać różnego rodzaju podróbki nazwane później ogólnie „Famiklonami”. Jedna z tych podróbek – Pegasus, stała się niezwykle popularna w naszym kraju. W okolicach 1996 chińczykom udało się stworzyć klona Famicoma w oparciu o tylko jeden układ nazwany „NES on a chip” czyli popularny czarny „glut”. Po roku 2000 zaczęły wygasać należące do Nintendo niektóre patenty związane z konsolą Famicom/NES, przez co udało się udoskonalić układ poprawiając jego kompatybilność z oryginałem. Ulepszony „glut” jest produkowany do dziś i znajdziemy go w przeróżnych dostępnych obecnie klonach Famicoma, zarówno tych przenośnych, jak tych w miniaturowej formie podłączanych do TV przez złącze HDMI. 

Nowoczesne retro konsole z wbudowanymi grami

W listopadzie 2004r. (czyli niedługo po tym jak Gimiak – ojciec założyciel RetroAge postanowił założyć serwis internetowy poświęconym starym grom) na rynku pojawiła się zaprojektowana przez Legacy Engineering Group konsola Atari Flashback z wbudowanymi 20 grami znanymi z konsol Atari 2600 oraz Atari 7800. Wycenione na 45$ urządzenie zostało zbudowane w oparciu o (niespodzianka) układ NES on a chip, przez co wrażenia z gier znacznie odbiegały od oryginału. Wypuszczona rok później konsola Atari Flashback 2 posiadała wbudowane 40 gier i została zbudowana za pomocą odtworzonych układów oryginalnej konsoli, dzięki czemu po odpowiedniej przeróbce możliwe było nawet uruchamianie oryginalnych cartridge.  Kolejne odsłony Atari Flashback, które powstają do dziś od 2011r. były tworzone przez amerykańską firmę AtGames, która ma swoim koncie również nowoczesne odsłony takich konsol jak Intellivision, Colecovision, Sega Genesis.

W segmencie nowoczesnych retro konsol z wbudowanymi grami pojawili się także tacy giganci branży jak Nintendo (NES mini classic, SNES mini Classic), Sony (PlayStation classic), Sega (Mega Drive mini) a z mniej popularnych NEC (PC Engine/TurboGrafx 16 mini).

Niezwiązana z produkcją konsol firma Capcom wypuściła konsolę „Capcom Home Arcade” z wbudowanymi grami znanymi z salonów gier. Dalej pod marką My Arcade możemy zakupić mini automaty arcade oraz przenośne konsolki z wbudowaną jedną lub kilkoma licencjonowanymi grami. Dostępne są również licencjonowane oryginalnej wielkości automaty takie jak na przykład Arcade1Up Street Fighter.

Nie samymi konsolami gracz żyje, i pod marką Retro Games dostępne są nowoczesne miniaturki komputerów Commodore 64 (The C64 mini, The C64 maxi), Amiga (The A500 mini) a w przyszłym miesiącu premierę będzie miała miniaturka 8bitowych komputerów Atari (The 400 mini) – wszystkie trzy mają wbudowane zestawy gier i pozwalają na rozszerzanie biblioteki za pomocą plików na nośnikach USB.

Nowoczesne retro konsole na oryginalne cartridge

A co jeśli posiadamy sporą bibliotekę oryginalnych cartridge a nie mamy na czym ich uruchomić, lub nie mamy możliwości podłączenia starej konsoli pod nowoczesny telewizor? Skoro jest potrzeba, jest też odpowiedni produkt, czyli urządzenie w jakiś sposób emulujące oryginalny sprzęt i pozwalające na użycie oryginalnych nośników. W tej dziedzinie mamy zarówno konsole udające zarówno jeden jaki i kilka retro sprzętów. Do pierwszej grupy możemy zaliczyć produkowany przez chińską firmę KongFeng klon Game Boy Color – GB Boy Colour  (który w porównaniu do oryginału posiada podświetlany ekran oraz wbudowany pakiet gier), najlepiej odwzorowane przez firmę Analogue za pomocą układów FPGA klony takich konsol jak SNES (Super NT) czy Sega Mega Drive (Meg SG), oraz całkiem niedawno wypuszczone na rynek Atari 2600+ (które jak nazwa wskazuje potrafi obsłużyć wszystkie cartridge z konsoli Atari 7800 oraz większość z Atari 2600). Do drugiej grupy możemy zaliczyć przede wszystkim produkowane przez Hyperkin multikonsole z serii „Retron”.

Nowoczesne mini konsole na legalne i nielegalne ROM’y i ISO

Dla fanów gier retro wszelakich dostępne są również mini konsolki posiadające wbudowane zestawy emulatorów, pozwalające na uruchamianie różnego rodzajów ROM’ów czyli danych zgranych z cartridge, plików ISO (dane z płyt) lub innych nośników (dyskietek). Emulatory-konsolki różnią się przede wszystkim wydajnością oraz  liczbą obsługiwanych emulatorów (platform sprzętowych). Do tej grupy nowoczesnego retro zaliczamy opisywaną jakiś czas temu na RetroAge popularną konsolę Anbernic  RG35XX.

A może by tak coś zrobić inaczej?

Co powiecie na przenośną nowoczesną konsolę, do której można zakupić oryginalne cartridge z zestawami starych licencjonowanych gier?  Na taki pomysł wpadła brytyjska firma Blaze Entertainment LTD. O samej firmie nie znajdziemy zbyt wielu informacji, identycznego logo było używane od lat ’90 przez Blaze Europe, które było brytyjskim/europejskim dystrybutorem akcesoriów do konsol oraz komputerów.

Logo Blaze znajdziemy też na sprzedawanych w Europie konsolach produkowanych przez AtGames, czy też na europejskim pudełku retro konsoli Neo Geo X Gold. Z logiem Blaze znajdziemy też przenośne konsolki Atari oraz Sega Mega Drive.

Według informacji z Wikipedii w 2014 Blaze Europe zostało postawione w stan likwidacji a w 2018r. rozpoczęło działalność korzystające ze „starego” logo Blaze Entertainment Ltd. Celem firmy było stworzenie niedrogiej jak najprostszej retro konsoli działającej w oparciu o emulatory, pozwalające uruchamiać licencjonowane klasyczne gry, dostępne na specjalnie zaprojektowanych do konsoli nośników typu cartridge.

->Część druga (Konsole)<-

Autor

Komentarze

  1. Wyśmienity tekst, chylę czoła. Przeczytałem z ogromnym zainteresowaniem, ciekawy temat i doskonale „wyjaśniony”.

  2. Zawsze mi imponuje twoja pomysłowość jak i ogromny pokład czasu jaki potrzeba, by napisać tak dobry tekst. Wszystko starannie i szczegółowo opisane. Wielki szacun.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.