RetroAge Artykuł, Publicystyka Środowisko Evercade #2 / Konsole
ArtykułPublicystyka

Środowisko Evercade #2 / Konsole

Loading

->Część pierwsza (przydługi wstęp)<-

Evercade (handheld)

Premierę konsoli zaplanowano na koniec 2019r. Niestety jak się później okazało, przekładanie terminów stało się wręcz charakterystycznym elementem premier produktów Blaze. Ostatecznie konsola Evercade trafiła do sprzedaży 22 maja 2020r i dostępna była w dwóch zestawach – startowym z jednym cartridge (Namco Collection 1) w cenie £60/$80/349PLN oraz premium z trzema cartridge (Namco Collection 1, Interplay Collection 1 oraz Atari Collection 1) w cenie £80/$100/489PLN. Urządzenie posiada 4 rdzeniowy procesor Cortex-A7 o taktowaniu 1.2GHz, 256MB pamięci RAM, 4.3” panoramiczny ekran LCD z matrycą TN o rozdzielczości 480×272 punkty (takie same parametry jak ekran w konsoli Sony PSP – w internecie możemy znaleźć poradniki jak przeszczepić ekran z PSP do Evercade). Całość działa na skrojonym pod możliwości konsoli systemie Linux. Do obsługi urządzenia oraz gier mamy do dyspozycji krzyżak kierunkowy wzorowany na kontrolerach Sega Mega Drive oraz Sega Saturn, odnośnie przycisków mamy zestaw znany z SNES – A/B/X/Y, L/R oraz Start i Select (aczkolwiek przyciski są opisane w nowoczesny sposób jak na kontrolerach do konsol Xbox), oraz dodatkowe przyciski odpowiadające za włączanie i wyłączenie konsoli oraz służące do regulacji głośności. Konsola nie posiada modułów Wi-Fi ani Bluetooth, dlatego też aktualizację konsoli możemy przeprowadzić podłączając ją kablem microUSB do komputera PC (z Windowsem 8 lub nowszym) a słuchawki podłączymy jedynie za pomącą gniazda jack 3.5mm. Urządzenie zostało przeznaczone dla pojedynczego gracza i niestety nie ma możliwości wspólnej zabawy w grach z opcją dla wielu graczy. Evercade posiada wbudowany akumulator o pojemności 2000mAh, który wystarcza na ok 4-5h zabawy. Miłośnicy zabawy na dużym ekranie mogą podłączyć konsolę za pomocą kabla ze złączem miniHDMI (obraz skalowany do rozdzielczości 720p). Pod względem kolekcjonerskim obok standardowej białej wersji z czerwonymi akcentami (nawiązującej do kolorystyki Famicoma) dostępne były również kolekcjonerskie wersje – czarna oraz fioletowa. 31 maja 2022 ogłoszono koniec produkcji konsoli Evercade (handheld) i od tego dnia produkt dostępny był już jedynie do wyczerpania zapasów w sklepach.

Evercade VS

Niedługo po premierze Evercade (handheld) pojawiły się pogłoski o kolejnej konsoli od Blaze, umożliwiającej grę wieloosobową. Plotki te, zmaterializowały się w postaci konsoli stacjonarnej Evercade VS. 22 maja 2021r. w brytyjskim sklepie internetowym Funstock pojawiła się możliwość przedpremierowego opłacenia kolekcjonerskiej czarnej limitowanej do 5000 sztuk konsoli, której premierę zapowiedziano na koniec listopada – wszystkie egzemplarze zostały wykupione w ciągu trzech dni. Urządzenie w standardowej biało-czerwonej kolorystyce trafiło do sklepów 28 listopada, podobnie jak w przypadku wersji „handheld” w dwóch zestawach – startowym z jednym kontrolerem i jednym cartridge (Technos Arcade 1) w cenie £89.99/$99/449PLN oraz premium z dwoma kontrolerami i dwoma cartridge (Technos Arcade 1 oraz Data East Arcade 1) w cenie £109/$129/549PLN. W porównaniu do wersji „handheld” konsola stacjonarna dostała szybszy czterordzeniowy procesor Cortex-A53 o taktowaniu 1.5GHz, 512MB pamięci RAM oraz dodatkowe 4GB pamięci flash na dane. Evercade VS posiada cztery gniazda USB do których możemy podłączyć zarówno firmowe kontrolery Evercade oraz inne popularne kontrolery dostępne na rynku. Oficjalny kontroler w porównaniu do przenośnej konsoli wzbogacony został o parę przycisków L2/R2. Za pomocą odpowiedniego kabla jako kontroler możemy wykorzystać również przenośną wersję Evercade. Konsola wzbogacona została też o moduł Wi-Fi, dzięki któremu możemy aktualizować system konsoli bez udziału komputera. Cechą mocno wyróżniającą Evercade VS od innych konsol jest obecność dwóch gniazd na cartridge, przez co możemy znacznie ograniczyć konieczność wachlowania nośnikami. Ponieważ mamy do czynienia z konsolą stacjonarną, zwiększono rozdzielczość wysyłanego do telewizora obrazu do 1080p. Konsolę zasilamy przez złącze micro USB (zasilacza nie znajdziemy w zestawie z konsolą). Jak do tej pory dla kolekcjonerów obok przedpremierowej czarnej wersji wypuszczono także ciekawą kolorystycznie edycję „Atomic” w zestawie z kolekcją gier Duke Nukem.

Evercade EXP

Ogłoszenie końca produkcji Evercade (handheld) zbiegło się z zapowiedzią nowej konsoli przenośnej – Evercade EXP. Możliwość opłacenia przedpremierowej czarnej limitowanej konsoli pojawiła się 6 września 2022r. Przed premierą konsoli którą zaplanowano na 15 grudnia miał miejsce incydent, podczas którego okradziono ciężarówkę przewożącą limitowane edycje Evercade EXP przeznaczone dla klientów z Ameryki Północnej co spowodowało opóźnione dostawy na ten kontynent. Egzemplarze europejskie były na szczęście nie zagrożone. Konsola zadebiutowała w cenie £130/$150/659PLN. Oferując takie sam procesor oraz pamięć jak wersja stacjonarna. Tym razem nie zdecydowano się na droższy zestaw premium i w standardowym  zestawie znajdziemy jeden cartridge (Irem Arcade 1),  ponadto konsola posiada wbudowane 18 klasyków od Capcom. Pod względem kolorystycznym Evercade EXP jest cała biała – tym razem bez czerwonych akcentów. W porównaniu do pierwszego modelu, wzorem z kontrolera wersji stacjonarnej Evercade EXP posiada dodatkowe przyciski L2/R2 oraz nowość przycisk „TATE” obracający obraz o 90 stopni, dzięki czemu trzymając obróconą konsolę możemy wygodnie grać w automatowe gry z pionowym układem ekranu. Podczas używania trybu TATE aktywne są 2 dodatkowe przyciski A/B umieszczone pod/obok krzyżaka sterującego (w zależności o tego jak trzymamy konsolę). Sam krzyżak też został zmieniony, jest dość wygodny, ale trzeba się do niego przyzwyczaić. Największą widoczną zmianą w stosunku do poprzednika jest ekran – rozmiar pozostał ten sam, zastosowano jednak dużo lepszą matrycę IPS o wyższej rozdzielczości 800×480 punktów. Evercade EXP podobnie jak wersja stacjonarna posiada moduł Wi-Fi, natomiast słuchawki nadal podłączymy jedynie złączem jack 3.5.  Ze względu na większą moc urządzenia, wbudowano akumulator o  pojemności 3000mAh przy czym czas gry pozostał bez zmian. Konsola tym razem ładujemy za pomocą złącza USB-C. Niestety podobnie jak poprzednik konsola przeznaczona jest jedynie dla jednego gracza  – rozgrywka wieloosobowa pozostaje ekskluzywna dla wersji stacjonarnej. Wyjście telewizyjne nadal oferuje jedynie rozdzielczość 720p. Kolekcjonersko poza wersjami czarną i białą jak do tej pory nie pojawiły się inne warianty kolorystyczne.

Hyper Mega Tech! Super Pocket

W sierpniu 2023r. Blaze Entertainment zapowiedziało siostrzaną do Evercade markę „Hyper Mega Tech!” pod którą 14 listopada ukazały się dwie małe przypominające Game Boy Pocket konsolki z wbudowanymi grami. Model Super Pocket Capcom zawierał 12 gier a Super Pocket Taito 17 tytułów. Po za wbudowanymi grami konsolki obsługują cartridge z grami Evercade. Maluchy wyceniono na £49/$59/259PLN. Konsolki parametrami przypominają pierwszy model Evercade, przy czym zastosowano mniejszy ekran IPS – 2,8” o rozdzielczości 320×280 punktów. Konsole Super Pocket nie posiadają modułu Wi-Fi ani wyjścia telewizyjnego.

–>Część trzecia (Gry)<–

Autor

Komentarze

  1. Fajny opis wszystkich dostepnych obecnie konsolek z rodziny Evercade. Duzo konkretow w tym tez takich technicznych jak np. o aktualizacji konsoli. Swietna robota! Czekam na kolejna czesc.

  2. Właściwie pozostaje tylko podpisać się pod postem Axi0mata 😉 Strasznie ciekawy cykl, czekam na więcej .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.