RetroAge Artykuł, Publicystyka Środowisko Evercade #3 / Gry
ArtykułPublicystyka

Środowisko Evercade #3 / Gry

Loading

–>Część druga (Konsole)<–

Kolekcjonerskie niebo – gry na cartridge

Gry do konsol Evercade sprzedawane są w małych plastikowych pudełeczkach, przypominających pomniejszoną wersje tych, w których kupowaliśmy gry do Sega Mega Drive. W środku znajdziemy kolorową kilku lub kilkunastu stronicową kolorową książeczkę z instrukcjami/opisami do znajdujących się na cartridge gier, oraz oczywiście sam cartridge z grami.

Cartridge wielkościowo mieści się pomiędzy nośnikami dla Game Boy a tymi dla Game Boy Advance i co ciekawe posiada identyczne złącze, przy czym w Evercade jest ono inaczej wykorzystywane niż w konsolach Nintendo. Pamięć cartridge Evercade jest zgodna ze standardem SD dlatego też do transmisji danych wykorzystywane jest jedynie pierwsze 8 pinów złącza.

Kupując gniazdo cartridge do Konsol z serii Game Boy oraz czytnik kart SD na USB możemy sobie w łatwy sposób skonstruować czytnik cartridge Evercade. Aby uniemożliwić powstanie/używanie uniwersalnych cartridge na karty (micro)SD system konsoli nie pozwala na używanie nośników o pojemności większej niż 512MB. Mimo to taki cartridge powstał a jego używanie wymaga wgrania modyfikacji systemu. Na sprzedawanych obecnie cartridge znajdziemy od 1 do 20 gier. Na nośniku obok plików ROM z grami znajdują się również obsługujące je emulatory, w związku z czym w celu poprawy jakości emulacji konsola po za swoim systemem może również aktualizować dane na cartridge, co może powodować niekompatybilność zapisanych wcześniej na cartridge stanów gry. Niestety podczas aktualizacji zdarzało się, że użytkownicy wyciągali przedwcześnie cartridge i tym samym uszkadzali dane na nośniku, dlatego w najnowszej wersji systemu, konsola przed aktualizacją robi w pamięci kopię zapasową gier.

Na premierę konsoli dostępne było 10 cartridge na których łącznie znalazły się 122 gry od takich wydawców jak Atari, Data East, Interplay, Namco… A wśród tytułów znalazły się takie konsolowe hity jak Asteroids, Pac-Man, dwie części Earthworm Jim czy druga i trzecia cześć Splatterhouse. Wszystko w wersjach znanych z konsol Atari 2600, Atari 7800, NES, SNES, Sega Mega Drive. Od tego czasu możliwości emulacyjne Evercade zostały dość mocno poszerzone – niedługo po premierze ukazały się dwa zestawy gier z konsoli Atari Lynx. 22 maja 2021r. ukazał się zestaw Piko Collection 2, na którym znalazły się także gry z konsol PlayStation oraz GameBoy Advance. 4 listopada 2022 ukazała się pierwsza gra działająca bezpośrednio pod systemem Evercade, czyli bez użycia emulacji. Najnowsza informacja o poszerzeniu możliwości emulacyjnych pochodzi z 16 lutego 2024 i jest zapowiedzią cartridge z drugim zestawem gier SunSoft, na którym znajdzie się między innymi gra „Glover” z konsoli Nintendo 64.

Po wydaniu 22 zestawów gier z bordową okładką zawierających 241 gier konsolowych gdzie w międzyczasie Evecade wzbogaciło się o emulację konsoli Intellivision, 18 maja 2021r. zapowiedziano cztery zestawy gier z automatów arcade a okładki tych zestawów zostały przygotowane w kolorze fioletowym, tym samym bordowe okładki zostały zarezerwowane jedynie dla gier konsolowych oraz działających pod systemem Evercade. 7 czerwca 2022 zapowiedziano kolejna serię gier, tym razem klasyka komputerów 8 oraz 16 bit (aktualnie emulowane są komputery Commodore 64, Amiga oraz MSX2). Okładki tej serii wyróżniają się kolorem niebieskim. Wśród cartridge Evercade znajdziemy także specjalne kolekcjonerskie wydanie gry „Full Void” – jest to pierwsza i jak na razie jedyna gra zajmująca cały nośnik.

Aktualnie wydane zostało 53 cartridge – 37 bordowych, 10 fioletowych oraz 6 niebieskich. Co przekłada się na 488 gry. Pod koniec kwietnia mają ukazać się dwa kolejne bordowe zestawy a liczba gier wzrośnie do 505. Ponadto do grona licencjodawców dołączyli tacy klasycy branży jak Jaleco, Codemasters, Bitmap Brothers, Gremlin, Team 17, Delphine Software, SunSoft…

A gry na cartridge to nie wszystko. 8 kwietnia 2022r. ruszyła akcja „Game of the Month” dla konsoli Evercade VS – co miesiąc do grudnia wraz z aktualizacją systemu udostępniana była jedna gra „indie” bez limitu uruchomień. Oczywiście nie aktualizując konsoli w wybraną grę możemy grać nawet do dziś, aczkolwiek wszystkie 9 udostępnionych w ten sposób gier zostało wydanych w 2023r. na zestawie „Indie Heroes 2”. Następnie akcja była kontynuowana od 5 kwietnia 2023r. równolegle na konsolach VS oraz EXP. Gry z ubiegłorocznej akcji właśnie ukazały się na zestawie „Indie Heroes 3”.

Kolejna akcja to „Hidden Games” czyli ukryte gry do odblokowania na konsolach VS oraz EXP za pomocą kombinacji klawiszy lub kodów wpisywanych w odpowiednim miejscu menu konsoli. Sposoby na odblokowanie gier były prezentowane między innymi podczas różnych wydarzeń (on-line) związanych z Evercade. Aktualnie sposoby na odblokowanie wszystkich 8 ukrytych gier bez problemu znajdziemy w sieci.

Ostatni sposób na dodatkowe gry związany jest z konsolą Evercade VS, która posiada dwa gniazda na cartridge – aktualnie znanych jest 10 takich kombinacji.

Kolekcjonerskie piekło – gry na cartridge

Poszczególne serie gier (bordowa, fioletowa niebieska) mają swoją numerację i stojąc obok siebie na półce zdają się krzyczeć „zbierz nas wszystkie!”.

I w tym miejscu najlepiej wychodzą kolekcjonerzy, którzy zaczynali zabawę z Evercade od samego początku w 2020r. Niestety wydawcy mają różnego rodzaju wymagania licencyjne, najczęściej mocno ograniczone czasowo. Z tego powodu 1 marca 2022r. zakończono produkcję zestawów „Technos Collection 1” oraz „The Oliver Twins Collection” – aktualnie chcąc zakupić te pozycje na portalach aukcyjnych musimy liczyć się z wydaniem ponad 500 złotych. 1 czerwca 2022 zakończono produkcję dwóch zestawów „Namco”, 1 lutego 2023 „Piko Interactive Collection 1” a z końcem 2023r. wszystkie 5 zestawów z grami „Atari”. Cartridge wycofane z produkcji oznaczone są na stronie Blaze jako Legacy, dzięki czemu można łatwo zorientować się które zestawy dokupić w pierwszej kolejności zanim ich cena zacznie wzrastać.

Ze względów licencyjnych na konsoli VS nie uruchomimy kolekcji „Namco” – zestawy działają jedynie na konsolach przenośnych i prawdopodobnie nie chodzi tu o granie na TV (gdyż konsolki mają wyjścia miniHDMI) a o możliwość zagrania we dwoje. Podobnie wygląda sprawa z grami Capcom zainstalowanymi w konsoli EXP gdzie nie ma możliwości zagrania we dwoje np. w „Street Fighter II”.

Evercade w Polsce

Na oficjalnej stronie Evercade w zakładce sprzedawcy znajdziemy dwie popularne sieci – RTV Euro AGD oraz Media Markt. Podczas premiery w 2020r. gry i konsole dostępne były jeszcze w sieci Media Expert ale produktów od Blaze nie znajdziemy tam od dłuższego czasu. Nie lepiej jest w Media Markt, gdzie obecnie zakupić możemy jedynie konsolki Super Pocket. Najlepiej sytuacja wygląda w sieci Euro (oraz bliźniaczym sklepie internetowym Ole! Ole!), gdzie zakupimy konsole VS, dodatkowe kontrolery, konsolę Super Pocket oraz około 40 zestawów z grami w dość atrakcyjnej cenie 79PLN. Braki Evercade EXP spowodowane są lutową promocją gdzie konsolę mogliśmy zakupić w atrakcyjnej cenie 449PLN. To czego nie można kupić w kraju, można próbować ściągać z zagranicy – kilka zestawów w atrakcyjnych cenach (poniżej 79PLN) znajdziemy w sklepie Amazon, a największym wyborem może się pochwalić Funstock – gry w cenach 19,99E, niestety sklep oferuje wysyłkę do Polski dopiero przy zakupie za minimum 24.99E (wysyłka 10E) oraz darmową wysyłkę przy zakupach za minimum 74.95E. Autoryzowanym dystrybutorem Evercade na Polskę jest firma Retall z Warszawy, która jednak nie prowadzi sprzedaży detalicznej a wyłącznie zaopatruje sklepy w gry oraz akcesoria.

Osoby lubiące udzielać się społecznie mogą dołączyć do polskiej grupy Evercade na Twarzoksiążce (aktualnie 319 członków), lub oficjalnej grupy (po angielsku) liczącej prawie 9 tysięcy członków.

Czy warto?

Retro purystów może być ciężko przekonać – mimo wszystko mamy do czynienia z emulacją. Z drugiej strony jest to fajna opcja na kolekcjonowanie gier w przystępnych cenach, często pojedynczy tytuł z danego zestawu w oryginalnym wydaniu kosztuje wielokrotność wartości zestawu. Cieszy fakt,  że Blaze zaryzykowało stworzenie czegoś innego, że cały projekt wypalił, pojawia się coraz więcej gier a także zawiązała się ciekawa społeczność z którą można wymieniać się doświadczeniami. System konsol VS oraz EXP wciąż jest rozwijany i z każdą kolejną aktualizacją poprawiane są błędy jak również ulepszane jest działanie gier. Twórcy Evercade otwarci są również na sugestie i widać, że wsłuchują się w głosy fanów którzy zasypują ich propozycjami zarówno usprawnienia systemu jak i gier które chcieliby zobaczyć na swoich konsolach Evercade.

Autor

Komentarze

  1. Warto dodac ze czestotliwosc wydawania gier wyrazie ostatnio sie zwiekszyla. O ile na poczatku dosc ospale pojawialy sie kolejne kartridze i trzeba bylo czekac kilka miesiecy na kolejna porcje gier, tak teraz od kilkunastu miesiecy mamy srednio jeden nowy kartridz na miesiac co w zupelnosci wystarcza juz na plynne ogrywanie kolejnych tytulow bez zbednych przestojow.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.