35-lecie Robbo z wybiórczą historią polskich gier w tle

35-lecie Robbo z wybiórczą historią polskich gier w tle #2

"Robbo" nie było pierwszą stworzoną w Polsce grą komputerową. Nie było też pierwszą grą komputerową, która została wydana w naszym kraju. Ale było pierwszą grą, której po prostu się "udało". A sympatyczny robocik w tym roku obchodzi swoje 35 urodziny.

Loading

Mappy Land

Mappy-Land

Mappy-Land to wydana przez Namco w 1986 roku na konsolę Famicom (1989 na NES) kontynuacja przygód myszy-policjanta. Podobnie jak poprzednim razem będziemy musieli odzyskać skradzione przez koci gang przedmioty. Odsłona ta została jednak znacznie rozbudowana względem poprzedniej części, a co za tym idzie rozgrywka nie jest już tak schematyczna i monotonna.

Loading

Urodzinowy zlot RetroAge

Urodzinowy zlot RetroAge

10 kwietnia 2024 roku RetroAge stuknęło 18 lat. Z tego też powodu zrodził się pomysł spotkania redaktorów wraz z użytkownikami tego serwisu. Do zlotu doszło 20 lipca w mieście Łódź, która znajduje się prawie w centrum Polski, więc każdy z najdalszych zakątków kraju miałby podobną odległość do przebycia. Zapraszam do relacji z tego spotkania i raportu z turnieju, który składał się z dziewięciu gier.

Loading

Chipsy Irvins Super Mario

Chipsy Irvins Super Mario

Bliżej nieznane w Polsce przedsiębiorstwo IRVINS jest popularną na Dalekim Wschodzie firmą produkującą przekąski o dość unikalnych i egzotycznych dla nas smakach. Pewnie nawet byśmy nie wspomnieli o tym producencie gdyby nie fakt, że 8 grudnia 2023 roku Irvins nawiązało bliską współpracę z Nintendo, a na rynek trafiły chipsy na opakowaniu których znaleźć można Mario, Księżniczkę Peach oraz Bowsera. Przekąski były intensywnie promowane, a w centrum handlowym VivoCity w Singapurze, w dniach 8–14 stycznia 2024 roku, miały miejsce nawet specjalne wydarzenia, gdzie biorąc udział w różnych atrakcjach można było wygrywać specjalne dedykowane gadżety. Tak daleko nie byliśmy, ale na zlocie użytkowników RetroAge z okazji 18 urodzin tegoż serwisu, dzięki uprzejmości naszego kolegi Damjena, który przywiózł te chipsy z wojaży po Singapurze, mieliśmy okazję skosztować intrygujących smaków.

Loading

Evercade Backup Adapter

Evercade Backup Adapter

Od pewnego czasu producent konsol Evercade, firma Blaze Entertainment udostępnia oprócz aktualizacji systemu konsoli, również poprawki dla kartridżów. Ze względu na sposób w jaki wykonywana jest aktualizacja gier, może dojść do uszkodzenia danych (z winy użytkownika). W takich przypadkach kartridż, którego nie da się już odczytać, można wysłać do producenta (o ile wciąż posiadacie dowód zakupu). Po co jednak robić sobie niepotrzebne problemy skoro można samemu wykonać kopię bezpieczeństwa naszego kartridża i samodzielnie ożywić go w razie problemów? W poniższym artykule przedstawię sposób na wykonanie „za symboliczną dyszkę” adaptera za pomocą którego możemy zarówno odczytać, jak i wgrać dane na kartridż od konsoli Evercade.

Loading

35-lecie Robbo z wybiórczą historią polskich gier w tle

35-lecie Robbo z wybiórczą historią polskich gier w tle #1

"Robbo" nie było pierwszą stworzoną w Polsce grą komputerową. Nie było też pierwszą grą komputerową, która została wydana w naszym kraju. Ale było pierwszą grą, której po prostu się "udało". A sympatyczny robocik w tym roku obchodzi swoje 35 urodziny.

Loading

Super Street Fighter II

Super Street Fighter II

Mój pierwszy kontakt ze Street Fighterem miałem przez piracki kartridż na Pegasusa Street Fighter III. Mimo swoich ograniczeń bawiłem się świetnie i gdy przypadkiem natrafiłem na Street Fighter II w salonach gier, byłem w szoku, jak niesamowicie prezentowała się oryginalna wersja. Pewnego dnia gdy odwiedziłem mojego kolegę od Segi, pochwalił się, iż otrzymał właśnie nową grę. Gdy się okazało, że był to Super Street Fighter II oniemiałem. Nie dość, że po raz pierwszy zobaczyłem niemal wiernie odwzorowaną grę z automatów na konsoli stacjonarnej to jeszcze była bardziej rozbudowana względem tego co znałem z salonu gier.

Loading

We Were Here

We Were Here

Tryby kooperacyjne w grach przez wiele lat kojarzyły się głównie z dodatkową opcją przy kanapowym graniu przed telewizorem. Natomiast wymóg co najmniej dwóch współpracujących graczy w grach to raczej stosunkowo nowy wymysł. Holenderskie studio Total Mayhem Games uczepiło się jednak tematu i od 2017 roku regularnie wydaje gry z serii We Were Here, bazujące na jednym i tym samym schemacie – współpracy graczy opierającej się na komunikacji głosowej i wspólnym rozwiązywaniu zagadek. Przyjrzyjmy się pierwszej części gry We Were Here aby sprawdzić na czym polega sukces tego tytułu.

Loading

Battle City

Battle City

„Deszcze niespokojne, potargały sad, A my na tej wojnie, ładnych parę lat. Do domu wrócimy, w piecu napalimy, Nakarmimy psa. Przed nocą zdążymy, tylko zwyciężymy, A to ważna gra."

Loading

Atari Paddles CX30+

Atari Paddles CX30+

Pierwsze gry video począwszy od „Tennis for Two” używały analogowego sterowania obiektami w postaci potencjometrów . Potencjometry w formie pokręteł (lub rzadziej suwaków) były podstawowymi kontrolerami dla konsol pierwszej generacji. Kultowy w pewnych kręgach joystick Atari CX40 pojawił się dopiero rok po premierze konsoli Atari 2600 jako tańszy zamiennik joysticka model CX10. Mimo iż od tej pory joysticki były podstawowymi kontrolerami dla konsol oraz komputerów Atari, nadal ukazywały się gry wymagające lub obsługujące analogowe sterownie. Do ich obsługi przeznaczone były kontrolery „Paddles” (w Polsce występujące pod nawą „wiosełka” lub „rakietki”) Atari CX30. Pod koniec 2023r. Atari wypuściło bazującą na emulacji konsolę Atari 2600+ dostępną z repliką klasycznego joysticka z oznaczeniem CX40+ oraz możliwością zakupu paddles – Atari CX30+.

Loading

Najnowsze galerie: